Pénzcentrum • 2016. december 26. 12:35
Eljött az ideje, hogy beszéljünk egy kicsit a mobiltelefon-használatról. Persze nem arról szeretnénk tanácsokat osztogatni, hogy hol nem illik telefonálni vagy mikor érdemes üzenetírás közben egy pillantást vetni a forgalomra is. Abban nyújtunk most segítséget, hogy újonnan kapott telefonunk tartósan velünk lehessen és ha nem muszáj, ne kapjunk agyvérzést a lemerült akkumulátor és a betelt memória miatt sem.
A legtöbb emberrel valószínűleg előfordult már, hogy el akart intézni egy fontos hívást, melyhez elővette a telefonját, leolvasta a pontos időt, de ahogy feloldotta volna a képernyőzárat, a telefon egyszer csak elsötétült és kikapcsolt, tehát lemerült.
Cserbenhagyottság, düh, tehetetlenség - e szavakkal lehet leginkább leírni, mit éreznek ilyenkor sokan, mielőtt energiaforrás után néznének.
Hasonlóan rossz érzés, amikor az utcán sétálva egy autó alá besurranó nyestre leszünk figyelmesek, időben elővesszük a telefonunkat, reflexből behívjuk a kamera programot, de mindezt csak azért, hogy elolvashassuk a rendszerüzenetet: memória hiányában nem készíthetünk több fényképet.
Az okostelefont használó embernek tehát két fő ellensége van:
- a lemerült akkumulátor, és
- a memóriahiány
- igaz, ez utóbbi problémával leginkább iPhone használata során lehet találkozni.
Azért, hogy ezekre a helyzetekre minél ritkábban kerüljön sor, összeszedtünk néhány hasznos tanácsot.
Szív, sűrít, gyújt
Az alábbi videó jól szemlélteti, mi kell ahhoz, hogy minél tovább tartós maradjon az akkumulátorod. Eszerint:
- Ne használd a telefonodat 0 foknál hidegebb vagy 35 foknál melegebb helyen, ez ugyanis súlyosan károsítja az akkumulátorodat.
- Ne úgy töltsd a telefonodat, hogy este szinte teljesen lemerülve feldugod a töltőre, majd reggel teljesen feltöltve leveszed róla. A telefonod akkumulátorát ugyanis csak véges alkalommal tudod anélkül teljesen feltölteni, hogy a töltési minőség sérülne. Ehelyett a gyakori hiba helyett tartsd inkább mindig 50 és 80 százalék között az akkumulátor töltöttségi szintjét!
- Ne hagyd állandóan bekapcsolva a telefonodat, ha épp nem használod, nyugodtan kapcsold ki! Ezzel a gyakorlattal nemcsak meghosszabbítod az akkumulátorod életciklusát, de ahhoz is hozzájárulsz, hogy a telefonod gyorsasága megmaradjon.
- Kapcsold ki a wifit és a bluetooth-t is, ha épp nem használod őket. Ennek hiányában a telefonond állandóan vezeték nélküli kapcsolatot vagy tartozékokat keres, és ez is csak folyamatosan meríti a készülékedet.
- Ne legyen mindig a lehető legfényesebb a képernyőd, ugyanis ez is jelentősen meríti az akkumulátorodat. Ha iPhone-t használsz, kapcsold nyugodtan automatára a képernyőd fényességét, ha Android alapú a telefonod, akkor pedig számtalan applikáció áll a rendelkezésedre ehhez.
Nem ilyen lovat kértem
Az iPhone tulajdonosok egyik legnagyobb ellensége a limitált tárhely. Mivel már vásárláskor el kell dönteniük, hogy mekkora legyen a telefonjuk memóriája, azért, hogy pénzt takarítsanak meg, sokan döntenek a legkisebb, 16 gigabyte-os modell mellett. Ha karácsonyra ilyet kaptál, akkor valószínűleg te is a spórolás áldozata lettél.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Ha már nem megy a foci EB, nyugodtan töröld le az applikációját, majd négy év múlva letöltöd az újat. Ugyanez igaz a megunt játékokra is. Töröld őket, ha később megjön hozzájuk a kedved, még mindig újratelepítheted őket.
Mivel az iPhone-t használók szenvednek leginkább a memóriahiánytól, így nekik külön is kerestünk néhány tippet:
- Kapcsold ki a saját fotóadatfolyamodat (Photo Stream) és semmiképpen ne regisztrálj másokéra!
- Kapcsold ki a HDR (nagy dinamikatartományú) képek másolatának megtartását!
- Állítsd be, hogy a harminc napnál régebbi üzeneteket automatikusan törölje a telefonod!
- Mentsd gyakran a számítógépedre vagy a felhőbe a képeidet, majd töröld le őket a telefonodról!
- +1: ha már semmi nem segít, készíts biztonsági másolatot a telefonodról a számtógépedre, majd rögtön állítsd is visszaezt a mentést! Ennek segítségével tényleg megszabadulhatsz a fölösleges adatoktól.
Bónusz: így tartsd tisztán a telefonodat!
A lenti videóban három módszert találsz arra, hogyan tisztítsd meg a telefonodat. Ha ezt a kutatást elolvasod, rögtön meg is jön a kedved a higiéniához:
Az Apple azt a módszert ajánlja, hogy egy ronggyal törölgesd át a készülékedet. Ettől lehet, hogy szebb lesz a telefonod, de tisztább nem nagyon. Van azonban két másik módszer is:
- 40 százalékos izopropil alkohol oldattal töröld át egy rongy segítségével a telefonodat, a gombok körüli részekhez pedig használj fültisztító pálcikát! Vigyázz azonban, ez a módszer károsíthatja a kijelződet.
- UV fénnyel pusztítsd el a baktériumokat, erre külön készülékeket lehet venni, igaz, ez sem véd az összes kórokozóval szemben, de legalább a telefonodban biztos nem okoz kárt.
Címlapkép forrása: Shutterstock