Pénzcentrum • 2016. október 20. 11:04
Míg tavaly 9 tragédiát regisztráltak a hatóságok, addig idén már 17 halálos áldozatot követelt a szén-monoxid. Pedig rendszeresen ellenőrzött kéménnyel, szakszerűen üzembe helyezett gázkészülékkel, és nem utolsó sorban egy (vagy több) megfelelő szén-monoxid érzékelővel megelőzhetők lennének a balesetek.
Alig több mint egy hónapja kezdődött meg hivatalosan is a fűtési szezon, és máris egymást érik a szén-monoxid-mérgezéses esetek Magyarországon. Szombat este például két gyermek vesztette életét a Pest megyei Szadán; Győrött pedig tegnapelőtt vittek kórházba 4 embert.
Figyelmeztetnek a hatóságok
Szakszerűen üzembe helyezett gázkészülékekkel, a levegő-utánpótlás biztosításával, és nem utolsó sorban a rendszeresen ellenőrzött kéménnyel megelőzhetők lennének a szén-monoxid-mérgezés okozta tragédiák - hívják fel a figyelmet az érintett szakszervezetek és hatóságok.
- szögezte le Hajdu Márton, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője.
A Kéményseprők Országos Szakszervezete pedig a gáztüzelésű kémények gyakoribb ellenőrzését sürgeti. Mint azt közleményükben írták, azt szeretnék elérni, hogy azonnali hatállyal állítsák vissza a korábbi években alkalmazott ellenőrzési gyakoriságot, így a magyar családok százezreit leginkább veszélyeztető kéményeket évente egyszer és ne kétévente egy alkalommal ellenőrizzék.
Tiltólistás szén-monoxid érzékelők a magyar boltokban
Ugyan Hajdu Márton szerint a szén-monoxid érzékelő már "csak tűzoltás", de azt a szóvivő is elismerte, hogy a közvetlen életveszély elhárítását kizárólag ez biztosítja, hiszen a szén-monoxid színtelen, szagtalan gáz, az állatok sem érzékelik.
Nincs azonban könnyű dolgunk, ha biztonságos szén-monoxid érzékelőt szeretnénk vásárolni. A kereskedelmi forgalomban kapható érzékelők nagy részéről derül ki ugyanis a hatósági vizsgálatok során, hogy nem felel meg a biztonsági követelményeknek.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 719 484 forintot 20 éves futamidőre már 6,26 százalékos THM-el, havi 142 416 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,78% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
- reagálta a Pénzcentrum megkeresésére a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH).
Hamarosan tehát a legújabb típusok is a hatóság célkeresztjébe kerülnek, addig azonban elégedjünk meg a korábbi ellenőrzések eredményével. A Pénzcentrum megkeresésére az NFH elküldte az eddig bevizsgált termékek "pozitív" és "negatív" listáját.
A tiltólistát alaposabban is górcső alá véve két, meglehetősen aggasztó megállapításra juthatunk:
- A hatósági vizsgálatok alapján többségben vannak azok a szén-monoxid-érzékelők, amelyek nem feleltek meg.
- Rövid kutatás után is találtunk olyan hazai kereskedőt - és nem csak ismeretlen nevű, külföldi székhelyű webshopokat -, amelyeknek a kínálatában a mai napig elérhetőek a "nem felelt meg" címkét kapott készülékek.
Ráadásul a piacon elérhető kínálat folyamatosan frissül, így a fogyasztónak is kiemelt figyelmet kell fordítani a választásra. Alább mutatjuk a legfontosabb tudnivalókat:
- Mindenképpen érdemes tüzeléstechnikai szaküzletben vásárolni a szén-monoxid mérőket. A készülék működését itt az eladóval is meg lehet beszélni, továbbá tanácsot is lehet kérni az üzletben.
- Érdemes olyan terméket venni, amihez van részletes leírás, magyar nyelvű használati útmutató.
- A készülékek felszerelését érdemes szakemberre bízni.
- A szerkezeteket célszerű 1-1,5 méter távolságra elhelyezni a fűtőberendezéstől, 1,5-2 méter magasságban, a falak sarkától pedig minimum 30 cm távolságban.
- Tudni kell ezekről a készülékekről, hogy mindegyiken kell lennie egy teszt- vagy próbagombnak, amely segítségével ellenőrizhető, hogy a készülék valóban működik-e.
- Vegyük komolyan a jelzést: a szén-monoxid-jelző jelzése esetén azonnal menjünk a szabadba és szellőztessünk alaposan. Csak akkor szabad gondolni az érzékelő hibájára, ha az a szellőztetést követően még 15 perc múlva is jelzést ad.
- Ezek a termékek csak - a gyártó által - meghatározott ideig használhatóak, ezért különösen fontos a készüléket legkésőbb a határidő lejártakor kicserélni. Nem szabad megbízni abban az érzékelőben, amelyik ezt az élettartamot meghaladta.
- A készülékek ugyan életmentőek lehetnek, de nem szabad kizárólag a szén-monoxid mérőre bízni a család életét. A fűtőberendezéseket minden évben ellenőriztetni kell. És arról is gondoskodni kell, hogy a kéményseprők a rendszeres ellenőrzést elvégezhessék.