MTI • 2016. október 11. 16:04
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) azt javasolja a kormányoknak, hogy vessenek ki legalább 20 százalékos különadót a cukortartalmú italokra az elhízás és az általa okozott betegségek megelőzésére.
Az elhízás világnapján Genfben közzétett jelentés szerint egy ekkora különadó már érezhető csökkenést eredményezne a cukorfogyasztásban, aminek eredményeként kevesebben szenvednének túlsúlyosságban, kövérségben, diabéteszben vagy fogszuvasodásban.
- hangsúlyozta Douglas Bettcher, a WHO nem fertőző betegségek megelőzésével foglalkozó osztályának vezetője. Ezzel ráadásul csökkenthetők lennének az egészségügyi kiadások, sőt a bevételből többletforráshoz lehetne juttatni az egészségügyet.
A szervezet adatai szerint megduplázódott a kövérség előfordulása 1980 és 2014 között a világban, tavalyelőtt a Föld népességének csaknem 40 százaléka volt túlsúlyos.
2015-ben a világon 42 millió öt éven aluli gyermek volt túlsúlyos vagy elhízott, ami 11 százalékos növekedést jelent 15 év alatt. A cukorbetegek száma az 1980. évi 108 millióról 2014-ig 422 millióra emelkedett, 2012-ben 3,7 millióan haltak bele a diabéteszbe vagy szövődményeibe.
A WHO szerint sokat javíthatna a táplálkozási szokásokon az is, ha támogatnák a friss zöldség- és gyümölcsféléket, és azok 10-30 százalékkal olcsóbbá válnának.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A WHO-jelentés szerint már nem az Egyesült Államok a cukorral édesített italok első számú fogyasztója a világban, Chile és Mexikó már megelőzi, és gyorsan növekszik a fogyasztás másutt is, például Kínában és a Szaharától délre fekvő afrikai országokban.
Olyan országokban, mint Chile, Argentína vagy Algéria a serdülők háromötöde fogyaszt naponta cukrozott üdítőitalt, míg az Egyesült Államokban és Európa jó részén csak 20-40 százalék ez az arány - olvasható az adópolitika és a táplálkozási szokások összefüggéséről kedden kiadott 36 oldalas WHO-jelentésben.