Pénzcentrum • 2016. augusztus 2. 13:30
A háztartásokban leggyakrabban alkalmazott tisztítószerek, WC-tisztítók, lefolyótisztítók, folttisztítók címkéin feltüntetett összetevők valóságtartalmát vizsgálta a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH), 30-ból 4 terméknél találtak rendellenességet.
A háztartásokban leggyakrabban alkalmazott tisztítószereket, pl. WC-tisztítókat, lefolyótisztítókat, folttisztítókat vizsgálták. A laboratóriumi mérések elsősorban arra irányultak, hogy a címkén szereplő összetételi lista megfelel-e a valóságnak, vagyis az ott feltüntetett anyagokból ténylegesen annyi van-e a termékben, mint ami a címkén feltüntetésre került.
Fontos megjegyezni, hogy a legtöbb WC- és lefolyótisztítónak valamilyen veszélyes anyag a fő tisztító komponense, például sósav, vagy nátrium-hidroxid. Az ellenőrzések ezért kiterjedtek a csomagolások zártságának, a kupakok, záró fedelek ellenőrzésére is, hiszen alapvető, hogy egy kisgyermek semmilyen körülmények között ne férhessen hozzá az ilyen vagy ehhez hasonló anyagokhoz.
Az anyagtartalom elemzésén túlmenően sor került a címkézés teljes körű vizsgálatára is, megvizsgálva a szükséges címkeelemek meglétét, amelyek biztosítják a fogyasztó számára a megfelelő tájékoztatást és a biztonságos használhatóságot.
A laboratóriumi vizsgálatok 30-féle (10 WC-tisztító, 10 lefolyótisztító, 10 folttisztító), szúrópróbaszerűen kiválasztott termék közül az alábbiakban merült fel kifogás:
- A Well Done WC tisztító esetében a savtartalom nem érte el a címkén feltüntetett értéket.
- A Dr. Beckmann foltisztító por összes felületkaktív-anyagtartalma, valamint az aktív-oxigén tartalma nem felelt meg a címkén meghatározott értéknek.
- A Major Domus szuper búvár lefolyócső tisztító nátrium-hidroxid tartalma nem felelt meg a biztonsági adatlapon feltüntetett értéknek.
- A Clean Pearl Aktív tisztító gél esetében a címkén jelölt felületaktív anyagtartalom helytelenül került feltüntetésre.