Te is bedőltél a tévhitnek? Mutatjuk, hogyan válassz jól naptejet

Háhner Petra2016. július 23. 13:13

A következő hetekben többször várható magas UV-sugárzás, ezért nagyon nem mindegy, hogy mivel véded a bőröd. A kisebb boltokban akár ezer forint alatt is találsz naptejet, de nyugodt szívvel veheted le a polcról? Mutatjuk, milyen szempontok alapján válassz, hol érdemes vásárolni, mennyit számít az ár és a márkanév.

A következő hetekben gyakran számíthatunk a nyári csúcsidőben normális 30 fok feletti hőmérsékletre, amely gyakran jár magas UV-sugárzással. Ilyenkor különösen fontos, hogy védd a bőrödet, és nemcsak vízparti nyaralásnál, hanem városnézésnél is, illetve bármikor, amikor néhány percél többet töltesz a napon. Nemcsak az olyan kellemetlen tünetek miatt jobb vigyázni, mint a bőrpír és a fájdalom, hanem a bőrrák kockázatát is fontos minimalizálni. Ehhez azonban nem árt tudni, hogy mit jelent a faktorszám, mi az UV, és mi mindenre kell figyelni, ha naptejet vásárolsz.

Ezt jelenti a faktorszám

A bőr rendelkezik saját védelmi rendszerrel, amely megvédi a napsugárzás okozta kipirosodástól és a leégéstől, de csak rövid ideig. Egy felnőtt ember átlagosan 20 percet tölthet a napon leégés nélkül, de ez függ a bőrtípustól és az UV-sugárzás mértékétől is. A fényvédő faktor (angolul SPF=Sun Protection Factor) azt adja meg, hogy az adott faktorszámú naptejet használva mennyi idővel tovább tartózkodhatsz a napon, anélkül, hogy leégnél.

Tehát faktorszám × leégési idő = ennyi ideig lehetsz a napon leégés nélkül

Fontos azonban, hogy a nagyon világos bőrűek akár 3 perc alatt is leéghetnek, ezért ha ők 20-as naptejet használnak, akkor is csupán 60 percet tölthetnek a napon. A hatékony védekezéshez fontos tudni, milyen típusú a bőröd, és mennyi idő alatt ég le. Ebben segít a lenti táblázat.

Loading...

De mit jelent az ár és a márka?

Beleznay Gyöngyike bőrgyógyász-kozmetológus, a nyíregyházi Derma-Art Bőrgyógyászati Magánklinika szakorvosa szerint azonos faktorszámú készítmények az eddigi vizsgálatok alapján ugyanolyan védelmet nyújtanak. Kisebb különbségek azért lehetnek, hiszen a feltüntetett faktorszám az UV-B fényvédelmet jelenti, az UV-A elleni védelem pedig lehet különböző.

UV-A és UV-B
Az ultraviolának (UV) vagy ibolyántúlinak is nevezett sugárzás hullámhosszúsága kisebb a látható fénynél, ezért láthatatlan az embernek, de néhány állat jól érzékeli. Ezek a bőrben és a szemben nyelődnek el, ott fejtik ki hatásaikat azonnal vagy akár jóval később. Az UV-sugárzást szokás tovább bontani UV-C, UV-B és UV-A sugártartományokra. Olyan naptejet javasolt választani, amely az UV-A és az UV-B sugárzással szemben is védelmet nyújt, mert bár az UV-A-tól nem égünk le, öregíti a bőrt, és bőrrákot okoz. A mindkét típus ellen védő készítményeket széles spektrumúnak hívják, de az Európai Unió területén külön ráírják a termék tubusára, ha UV-A és UV-B ellen is védelmet nyújt.

A bőrgyógyász szerint a gyógyszertárakban és a klinikákon forgalmazott dermokozmetikai márkák a legmegbízhatóbbak, mert folyamatosan bevizsgált termékekről van szó, illetve a gyógyszertári márkákkal szemben szigorúak a követelmények. Ár szempontjából ezek többsége középkategóriás, tehát a megfizethető kategóriába tartozik.

Általánosságban azt mondhatjuk, hogy az ismert márkanév biztonságosabb választás, de patikákban biztonsággal választható a vásárló számára nem ismert termék is.

Bizonyos bőrgyógyászati termékek nem is reklámozzák magukat tévében, magazinokban, csak szaktanácsadáson keresztül jutnak el a fogyasztóhoz, de sokszor még jobbak, mint az ismert nevek

- mondta Beleznay Gyöngyike a Pénzcentrumnak, aki a fentiek mellé azt tanácsolja, hogy piacon vagy kisebb boltokban ne vásároljunk ismeretlen terméket, főleg ha feltűnően olcsó a többi márkás termékhez képest.

JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Mi a helyzet a natúrkozmetikumok piacán?

A fizetőképes kereslet növekedésével arányosan nő Magyarországon a prémium- és natúrkozmetikumok iránti igény, vagyis egyre többen vannak, akik megengedik maguknak a magasabb minőséget és a magasabb árakat - a kozmetikumoknál is. Milyen lehetőségei vannak a fényvédelem terén annak, aki ragaszkodik a természetes alapanyagokból készített termékekhez?

Feller Adrienne szépségterapeuta-mester - aki több mint egy évtizede készít natúrkozmetikumokat - elmondta, hogy

a növényi olajok között számos olyat találunk, amelyek fényvédelmet biztosítanak, például a shea vaj, kakaóvaj, dióolaj, szezámolaj és a kókuszolaj, vagyis a natúr termékeknél leginkább ezek az összetevők jöhetnek szóba.

Ezek mellett vannak olyan gyulladáscsökkentő növényi kivonatok, amelyek napozás vagy esetleg leégés után hatékonyan nyugtatják a bőrt: a levendulakivonat, az orbáncfűolaj és a rózsaaromavíz.

"A napsugárzás nem feltétlenül veszélyes, sőt számos pozitív hatása van, de ehhez a minőségi fényvédő készítmények használata mellett be kell tartani néhány alapszabályt" - tette hozzá a szakember. A napfényhez fokozatosan hozzá kell szoktatni a bőrünket, ami azt jelenti, hogy nem ajánlott hófehéren nyaralni menni. A biztonságos napozásra a reggeli órák a legalkalmasabbak, délelőtt 11 és délután 16 óra között pedig inkább fedett helyen tartózkodjunk, tengerparton pedig 10 és 17 óra között. Ha valakinek mindenképp ki kell mozdulnia, akkor vegyen fel egy szalmakalapot és viszkóz ruhát (növényi cellulózból készült vékony anyag), mert ezek is hatékonyan védenek a napsugárzás káros hatásaitól.

Arról is beszélt a Pénzcentrumnak, hogy a minőségi faktoros natúrtermékek gyártásánál kihívást jelent, hogy a természetesség és a fényvédelem mellett azt a kényelmet is biztosítsák, amit a nem természetes készítményeknél megszokhattak a vásárlók. A természetes naptejek ugyanis a bőrön kívül maradnak, fehér réteget képezve. Ezt a problémát a szintetikus kémiai anyagokon kívül egyelőre csak nanotechnológiai módszerekkel lehet kiküszöbölni, ami viszont számos egészségbiztonsági kérdést vet fel. Feller Adrienne ezért most olyan természetes fényvédő-készítményt fejlesztésén dolgozik, amely hatékony, kényelmes és biztonságos.

Címkék:
vásárlás, napozás, naptej,