Pénzcentrum • 2016. június 12. 07:02
A nyár sokaknak egyet jelent a fagylalttal, de egyáltalán nem mindegy, hol vásároljuk meg a jeges édességet. Nem is gondolnánk, de már néhány apró jelből leszűrhetjük, hol érdemes vásárolni és melyik az a fagyizó, amit messziről érdemes elkerülni. Mutatjuk az árulkodó jeleket.
A finom íz mellett a kellemetlen tünetek elkerülése miatt is érdemes odafigyelni arra, hogy hol fagyizunk. Nyáron a nagy melegben ugyanis könnyen belefuthatunk egy ételmérgezésbe. Az újrafagyasztott fagylalt például komoly élelmiszerbiztonsági kockázat, mert az így esetelegesen belekerülő baktériumok a felolvadás során elszaporodhatnak és megbetegedést okozhatnak.
KATTINTS! Ezzel etet az albán fagyimaffia
A rossz fagylalt árulkodó jelei:
- megolvadt állag,
- kristályos állag,
- idegen, nem harmonikus íz,
- nem jellegzetes szín,
- túlzottan habosított, könnyű
- jégdarabok vannak benne
- jellegtelen, üres, aromaszegény/túlaromásított illat,
- tisztíthatatlan, nem ehető dekoráció (pl. csomagolt Túrórudi a fagylaltban, műanyag játék a fagylaltban, csumás eper, száras meggy)
Mire érdemes figyelni?
A fagylalt érzékeny a külső hőmérsékletre, jó táptalaja lehet a baktériumoknak, ezért a fagylaltozó kiválasztásakor ne csak a fagylalt nevét, színét figyeljük, hanem a higiénés körülményeket is. A pultban dolgozók ápoltak, ruhájuk tiszta legyen. Kiszolgáláskor a pénzt és a fagylaltot külön kezeljék, vagyis ne ugyanazzal a kézzel adják a fagyit, amivel elvették a pénzt.
- válaszolta a Pénzcentrum megkeresésére Erdélyi-Sipos Alíz, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének (MDOSZ) főtitkára.
Figyeljük meg, látunk-e fogyasztói tájékoztatót, kapunk-e pontos információt a fagylaltok allergén összetevőiről, és a színes fagylaltok mellett, szinezékek használata esetén a gyerekek figyelmére gyakorolt hatásra figyelmeztetnek-e.
Érdemes megnézni a fagylaltpultba helyezett tégelyeket is. Egy tégelyben csak az azonos készítésű fagylalt lehet, az előző tégelyben megmaradtat tilos átrakni másik fagylaltra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) tanácsai alapján alábbiakra kell figyelni a fagylaltozó kiválasztásakor:
- 1. A fagylaltpult legyen zárt, cseppfertőzéstől, rovaroktól, portól, szennyeződéstől védett kialakítású.
- 2. A fagylaltpultot ne érje közvetlen napfény.
- 3. Az esetleg megolvadt fagylaltot nem szabad újra lefagyasztani, és a friss fagylaltot nem szabad ráönteni a régire.
- 4. Figyeljük meg a díszítést! Az a jó, ha a fagylaltot csak ehető, tiszta élelmiszerekkel díszítik.
- 5. A fagylalt ne legyen kőkemény, de ne is folyjon.
- 6. A tégelyek cseréjekor a fagyasztóból kivett fagylaltot azonnal be kell tenni a hűtőpultba és nem szabad szobahőmérsékleten tárolni.
- 7. Az adagolókanalat ne mártsák piszkos vízbe, ne töröljék ruhába. Ha kanálöblítés szükséges, a fagylaltpultban legyen kanálmosó, tiszta vízzel.
- 8. A tölcsért szalvétával fogják meg és azzal adják át neked.
A hatóság egyébként a hatáskörébe tartozó létesítményeknél az üzemeltetőkkel előre nem egyeztetett időpontokban végez ellenőrzéseket. A helyszíni szemlék pedig kiegészülhetnek élelmiszer-mikrobiológiai, élelmiszer-kémiai és érzékszervi laboratóriumi vizsgálatokkal is.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Fagylaltot csak külön engedéllyel FELIR azonosítóval rendelkező vendéglátó egységekben állítható elő. Itt be kell tartani az élelmiszer-előállításra, és-forgalmazásra vonatkozó higiénés előírásokat. Ezek közül a legfontosabbak: szakképzett személyzet, kellő mennyiségű ivóvíz minőségű folyó hideg-meleg víz, közművek, jelölési előírásoknak megfelelő, nyomonkövethető alap-, adalék-, és díszítő anyagok, műszaki-technikai feltételek (öltöző, kézmosó, személyzeti illemhely, gyümölcsmosó, fagylaltfőző-, hűtő-,fagyasztó berendezések, megfelelő kialakítású fagylaltpult), megfelelő személyi higiéne, naprakészen vezetett dokumentációk, rend, tisztaság- tájékoztatta lapunkat a NÉBIH.
Mennyi fagyit ehetünk?
Még nyáron a nagy melegben sem ajánlott mindennap fagyit enni. Figyeljünk oda az adag nagyságára, több helyen 7dkg-os gombócokkal csalogatják a vásárlókat. Ne növeljük az adag nagyságát, maradjunk a 4-5dkg-os gombócoknál. Fagylaltot, a többi édességhez hasonlóan ne étkezés előtt és helyett, hanem azt követően együnk.
- egészítette ki a válaszát a MDOSZ.