Júliusban jön az új magyar érme: mutatjuk, mi benne az extra

Pénzcentrum2016. június 9. 14:03

Nem is gondolnánk, mennyi érmét bocsát ki évről évre a Magyar Nemzeti Bank (MNB). Kereken egy hónap múlva például Szent Márton születésének 1700. évfordulójára bocsátanak ki emlékérméket 10 és 2 ezer forintos névértéken. Ezekkel a pénzekkel akár fizethetnénk is, de nem igazán éri meg, mivel az értékük folyamatosan változik.

Minden évben számos különböző értékben ad ki érméket az MNB. Az emlékpénzek kibocsátása még 1948-ban kezdődött az 1848-49-es forradalom és szabadságharc tiszteletére megjelent ezüst érmével. Az emlékpénzek kibocsátása pedig 1968 óta vált rendszeressé.

Az emlékpénzek névértékük erejéig törvényes fizetőeszköznek minősülnek

- olvasható az MNB honlapján.

Azonban nem mindig járunk jól, ha "elpocsékoljuk" ezeket az érméket, ugyanis az évek alatt felértékelődhetnek. Akár már a kibocsátásuk pillanatában is többet érhetnek névértéküknél a gyűjtők körében.

Mikor jön a következő?

A 2016. évre tervezett emlékpénz-kibocsátási program szerint július elején jön a középkori magyar aranyforintok sorozat újabb elemeként Zsigmond aranyforintja. Készül belőle 2 000 darab - 50 ezer forintos névértéken és 5 000 darab - 2 ezer forintos névértéken. Míg az elsőnek az anyaga arany lesz, addig az utóbbi színesfémből készül majd.

Ezt követi a július 9-én Szent Márton születésének 1700. évfordulójának emlékére kibocsátott érme. Készül belőle 10 ezer forintos névértéken összesen 5 000 darab, amelynek az anyaga ezüst. De lesz belőle 10 000 darab, 2 ezer forintos névértékű is, amit színesfémből készítenek.

Mitől függ, mennyit érnek?

Az érmék későbbi érték- és árváltozása sok dologtól függ, például attól, hogy milyen az alapanyaguk, és az éppen mennyit ér a világpiacon. Ahogy az sem mindegy, a gyűjtők mennyire kapkodnak utána. Az apróhirdetős, vagy aukciós oldalakon például az eladó és a vevő egymás közötti alkujától függ az érme aktuális ára.

Például a 2003-ban összesen hatezer példányban kibocsátott Rákóczi szabadságharc 5 000 forint névértékű ezüst emlékérmét a 2003-as kibocsátáskor névértéken, azaz 5 000 forintért értékesítette a Pénzverő. Ma ez az érme 4 300 forintot ér az alapján, mennyi az ezüsttartalma. 2006-ban az utolsó, még készleten lévő selyemfényes változatokat a Pénzverő 8 000 forintos áron kínálta, a tükörfényes - már készletről kifogyott - érme utolsó eladási ára 9 000 forint volt.

Ugyanez az érme egy-egy darabja 2008-ban árverésen selyemfényű kivitelben 28 euróért, azaz 8 400 forint körüli összegért, tükörfényes kivitelben 50 euróért, azaz több mint 15 000 forintért kelt el. A 2012-es magyar érmekatalógus ezt az érmét selyemfényű változatban 10 000 forintra, tükörfényes kiadásban 20 000 forintra tartja.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

Azaz az 5 000 forintos névértékű érme sokféle áron kelt el az évek során.

Nem mindegy, hogyan tároljuk az érméket

Ha arra adjuk a fejünket, hogy egy ilyen emlék érmét ajándékozunk valakinek esetleg egy esküvőre, egy keresztelőre, vagy a ballagásra, akkor ne felejtkezzünk el megfelelő tájékoztatást adni az érmék tárolásának szabályairól sem.

Annak érdekében, hogy megelőzzük az érmék állagának a romlását, az Magyar Pénzverő Zrt. az alábbi szabályokat betartását javasolja:

  • Ne érjünk kézzel az érmék felületéhez

A pénzeket mindig a pereménél fogva tartsuk a kezünkben, mert az ujjnyomok zsírfoltot hagynak az érméken, amelyek így elvesztik az eredeti fényüket

  • Ne fényezzük és ne csúsztassuk az érméket

A fényezéssel vagy a csúsztatással apró karcokat ejthetünk az érmék felületén.

  • Ne ejtsük le

Egy ütődés nyomait lehetetlen eltüntetni.

  • Ne mossuk meg

Az érméket lehetőleg próbáljuk meg száraz környezetben tárolni, hogy a "patinásodást" (pára hatására kicsapódó zöld felületi korrózió) elkerüljük.

Címkék:
vásárlás, mnb, érme, emlékérme,