Pénzcentrum • 2016. május 18. 05:46
Autó, lakás, vagy kutya - ma már szinte mindent megoszthatunk másokkal. Rohamosan terjednek a közösségi gazdaság elvére építő vállalkozások, amelyek szépen lassan teljesen átalakítják a mindennapjainkat. De mit tartogat a jövő? Milyen hatásai lehetnek ennek hosszú távon?
A technológia gyors fejlődése alapjaiban változtatja meg az életünket, a szélessávú internet és az okos eszközök rohamos terjedése pedig lehetőséget teremtett egy új üzleti modellnek. A sharing economy - vagyis a megosztáson alapuló gazdaság még 2011-ben Párizsból indult, melynek lényege, hogy a felhasználók megosztják egymással a kihasználatlan erőforrásaikat. Magyarországon egyelőre leginkább a fővárosban használják ki a közösségi gazdaság előnyeit, sokan ugyanis még bizonytalanok ezekkel a szolgáltatásokkal kapcsolatban.
Az erre az üzleti modellre épülő Ubert, a Telkekocsit, vagy Airbnb-t talán már nem szükséges részletesen bemutatni. Azonban az autónk vagy a lakásunk megosztásán kívül ma már szinte bármint megoszthatunk, vagy kölcsönkérhetünk másoktól. Erre mutatunk, most néhány kirívó példát:
Ebéd
Ma már akár egy ebédre is felugorhatunk idegenekhez. Hiszen 2015 őszén elindult az új magyar közösségi vendéglátó rendszer, a Yummber - amellyel lehetőségünk nyílik megosztani másokkal az otthon főzött ételeinket. A legtöbben talán tudják, hogy milyen nehéz is egy főre főzni, de ez a szolgáltatás azoknak is jó lehetőséget kínál, akik már unják a gyorséttermi ételeket, de nincs idejük magukra főzni.
Körbenéztünk a honlapon, mára 990 és 1300 forint között találunk ebédeket. A fizetés persze itt is egy saját belső rendszeren keresztül történik, és természetesen az ételallergiásokra is gondoltak, keresés közben különböző szűröket is beállíthatunk.
Kutya
Nem mindenki engedheti meg magának, hogy saját kutyája legyen. Szerencsére manapság egy okostelefonos alkalmazás segítségével mások kedvencét is kölcsönkérhetjük egy kis időre. Ez persze az elfoglalt gazdiknak sem rossz, hiszen például, ha elutaznak valahova, akkor olyanra bízhatják a kutyájukat, akik tényleg örömmel gondját viselik az ebnek.
Tyúk
Miért foglalnánk tyúkot? Azért, mert így kéthetente igazi és természetes tojáshoz jutatunk. Az erre létrehozott youtyuk oldalon kiválasztatjuk a számunkra legszimpatikusabb gazdát, és azt is, hogy hány tojást szeretnénk és azokat hol tudjuk átvenni. Ezek után már nem marad más hátra csak, hogy online bankkártyás fizetéssel kiegyenlítsük a tojások árát.
Használati tárgyak
A miutcank.hu az egy környéken élőket köti össze egymással. Az oldal segítségével szinte bármilyen használati eszközt (pl. létra, csavarhúzó, tortaforma) kölcsönkérhetünk szomszédainktól. Akinek akár a szaktudását is kihasználhatjuk: mi megvarrjuk a szomszéd ingét, ő pedig cserébe megbütyköli a vízvezetéket - olvasható a honlapon.
Mit tartogat a jövő?
A megosztáson alapuló gazdaság egy globális jelenség, ami alapjaiban változtatja meg a mindennapjainkat. A folyamat pedig már elkezdődött és egyre gyorsuló ütemben halad előre, ezt bizonyítja, hogy egyre több a sharing economy vállalat jelenik meg és a felhasználók is egyre többen vannak.
Míg idén januárban 8100 magyarországi lakáskiadó szerepelt a portálon, egy évvel korábban még csak 4800-an voltak az Airbnb statisztikái szerint. Ez a tendencia várhatóan folytatódni fog és egyre több termékre és szolgáltatásra terjed majd ki ez az üzleti modell.
- tudta meg a Pénzcentrum Kőszegi Árpádtól, a PwC Magyaroszág menedzserétől.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Ennek milyen hatásai lesznek?
A megosztáson alapuló gazdaság sokszínűségéből adódóan előnyöket és hátrányokat is hordoz magában. Az Uber nemrég felhasználóit kérdezte arról, hogy mit gondolnak milyen hatása lesz ennek az üzleti modellnek hazánkban.
A változások pozitív hatásai közé lehet sorolni, hogy a sharing economy:
- fokozza az emberek közötti együttműködést
- erősíti a mikrovállalkozásra való hajlandóságot
- fokozza a fogyasztói tudatosságot és a fenntarthatóságot
- sokaknak jelent plusz bevételi forrást
- esetleg költségcsökkentési lehetőséget
Másrészt viszont a negatív hatások közé sorolható, hogy:
- a hagyományos szektorokban érintetteket hátrányos helyzetbe hozhatja
- jellegéből adódóan viszonylag instabil a rendszer
- alulszabályozottsága miatt sok benne a biztonsági kockázat
Taxi és az Uber esete
A hagyományos piaci szereplők számára óriási kihívás a sharing economy és amennyiben nem veszik fel a versenyt, véglegesen átalakulhatnak olyan, az emberek mindennapi életére közvetlenül ható területeket, mint a közlekedés, a lakhatás, a szórakozás vagy a napi pénzügyek - tette hozzá Kőszegi Árpád.
Emiatt a hagyományos vállalatok a működésük teljes átalakítására kényszerülnek. Ilyen átalakítás lehet többek között a szolgáltatások fejlesztése vagy esetleg együttműködés a sharing economy vállalatokkal. Ezekre az újszerű vállalkozásokra azonban még a törvényhozás nincsen felkészülve, nincsen tökéletes megoldás a szabályozásukra.
- egészítette ki válaszát Kőszegi Árpád.