Pénzcentrum • 2016. április 17. 14:01
A mára már megkomolyodott színész, Hujber Ferenc őszintén mesélt múltjáról, arról, hogy mennyi is volt egy napi alkoholadagja. Mi pedig most kiszámoltuk, ez mennyi pénzébe is kerülhetett a színésznek.
Hujber Ferenc az elmúlt időszakban sokat komolyodott, egyre többet foglalkozik a családjával és a munkájának is több figyelmet szentel. Korábban azonban ez nem pont így volt.
- mesélte a színész az az Echo Tv vasárnap este jelentkező Arckép című műsorának felvételén.
Mennyi az annyi?
Ahhoz, hogy kiszámoljuk, hogy ez az életmód pontosan mennyi pénzébe is kerülhetett Hujber Ferencnek érdemes először megnéznünk a KSH átlagárait, miszerint:
- Egy fél liter tömény (vodka): 2 200 forint
- Hat üveg vörös bor: 3 732 forint (622 forint/ darab - ez pedig igazán jutányos ár, pezsgőt már nem tudnánk ennyiből beszerezni)
- Három sör: 651 forint (217 forint/darab)
Ezeket összeadva pedig megkapjuk, hogy Hujber Ferenc 6 583 forintot költhetett alkoholra egyetlen nap alatt.
Így egy hónap alatt könnyen összejöhetett akár a 200 ezer forintos kiadás is, vagyis
A valóságban azonban Hujber Ferenc ennél sokkal többet is elkölthetett, hiszen nem biztos, hogy egy-egy üveg borra vagy pezsgőre csak 600 forint körül költött. A tömény alkoholok pedig fajtájuktól függően akár sokkal többe is kerülhettek, mint az általunk számolt 2 200 forintos ár.
Itthon egyre rosszabb a helyzet
Persze Hujber Ferenc korábbi élete nem mondható átlagosnak, mégis van egy-két aggasztó tény, amire nemrég Zacher Gábor toxikológus hívta fel a figyelmünket. Szerinte ugyanis a mostani 800 ezerről már pár éven belül egymillióra nőhet az alkoholisták száma Magyarországon, mert "olyan utánpótlás-nevelés van, hogy a Puskás Ferenc Akadémia ahhoz képest kutya füle".
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Jelenleg az országban egyébként 2,5 millióra tehető az úgynevezett nagyivók száma, és évente 30 ezren halnak meg alkohollal kapcsolatos betegség miatt, így gyakorlatilag
Minderre a 2014-es európai lakossági egészségfelmérés is ráerősít. Az önbevallott értékek szerint (a felmérésben megjegyzik, hogy ez a módszer konzervatív becsléseket tesz csak lehetővé) ugyanis a lakosság mintegy harmada azt állítja magáról, hogy soha nem fogyaszt alkohol tartalmú italokat - a nők több mint kétszer akkora arányban vallják magukat absztinensnek (40%), mint a férfiak (18%). Korosztályok szerint vizsgálva a fiatalkorúak (15-17 év közöttiek) és legidősebbek (65 év felettiek) tartoznak legnagyobb arányban ebbe a kategóriába, míg a legkevésbé önmegtartóztatóak ezen a téren a 18-34 év közöttiek.
Az egészségfelmérésből továbbá az is kiderült, hogy a nyugdíjas korú nők több mint fele soha nem iszik szeszes italt, míg a fiatal férfiak közül is csak minden hetedik. A nagyivás problémája ugyanakkor mindkét nemnél a legidősebb korosztályt érinti leginkább, igaz, a nőknél elenyésző a nagyivók aránya: a 65 év felettiek 2 százaléka tartozik ide (az összes nő 1,4 százaléka), míg a férfiaknál a legidősebbek 14 százaléka (az összes férfi 9,9 százaléka). Összességében a teljes felnőtt lakosság 5,4 százaléka sorolható a nagyivók közé a bevallott értékek alapján. Ez kismértékű emelkedést jelent a 2009-ben becsült 4,6 százalékos arányhoz képest.
Mindezt figyelembe véve pedig elkeserítő, hogy - és ezt Zacher Gábor is megerősítette egy vele készített interjúban - Magyarországnak nincs alkoholstratégiája, nincs a megelőzést szolgáló mentálhigiénés program. Pedig a vezető toxikológus szerint az alkoholizmus és a gyógyszerfüggőség nagyon mély szociológiai problémákban gyökerezik, amit a megelőzésben is figyelembe kell(ene) venni.