Pénzcentrum • 2016. március 10. 18:36
Az adatok alapján a tavaly bevezetett vasárnapi boltzár nyomán nem nőtt a kisboltok forgalma, viszont nagyot zuhant a foglalkoztatottak száma és volt, akiket kirúgtak.
A KSH mutatói alapján a foglalkoztatottak száma 2015-ben 2014-hez képest 9 ezer fővel csökkent a teljes kereskedelemben (a kis- és nagykereskedelemben együtt). 2015-ben év elejéhez képest év végére is csökkenés volt a foglalkoztatottak számában, 8 ezer fővel visszaesett a létszám. A foglalkoztatottak száma 2015 végén 539 ezer fő volt a kereskedelemben.
A KSH a négy főnél többet foglalkoztató vállalkozások alkalmazottainak számát is vizsgálja, ezek alapján a bolti, áruházi kiskereskedelemben januárhoz mérve már februárban, majd márciusban és áprilisban is csökkent ez a létszám, több mint három ezer fővel.
A Nemzetgazdasági Minisztérium másképp számolt, elemzésében 2015 áprilisát nevezte meg kiinduló pontnak. Ezek alapján már nőtt a létszám 2015-ben, de év végére is csak az év eleji szintet érte el. Hozzátartozik a képhez, hogy 2015-ben 2014-hez képest nőtt a kiskereskedelmi alkalmazottak létszáma, amiben a nem a boltzárnak volt döntő szerepe, hanem más piaci hatásoknak, például az online pénztárgépnek (több nyugta mellé több alkalmazottra van szükség).
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Kevesebb a kisbolt
A KSH adatai szerint 2015 első félévében, tehát a vasárnapi boltzár bevezetésének táján kétezer-háromszázzal csökkent a kiskereskedelmi értékesítőhelyek száma 2014 végéhez képest. Így érthető az is, hogy a boltos kiskereskedelmi vállalkozások száma is csökkent másfél ezerrel ugyanebben az időszakban, amikor a vasárnapi boltzárat bevezették. A boltszám csökkenés döntő részben a kisboltokat érintette.
Nőtt a bevásárlóturizmus mértéke
Vasárnap hiányában a vásárlók pénteken és szombaton vásároltak az áruházakban, ami miatt jellemző volt a hosszú sorállás a pénztáraknál. Úgy tűnik, a nagyáruházat kedvelők kitartanak kedvenc bevásárlóhelyük mellett. Nincs olyan felmérés, mely azt mutatná, hogy a vásárlók többsége elfogadná a vasárnapi boltzárat. Némileg meglódult egyébként a bevásárlóturizmus, de ennek súlya csekély. Az online kereskedelem nagyot nőtt 2015-ben, de ez így volt a korábbi években is.