Pénzcentrum • 2016. február 25. 05:49
Tavaly szeptember óta akár már egy óra alatt teljesülhetnek az átutalásaink, de néhány év múlva már azonnali fizetési rendszer is működhet hazánkban. Ezzel pedig olyan helyeken is elektronikus fizetés jöhet, ahol most még csak a készpénz jelenti a megoldást. Mutatjuk, milyen változásokat hozhat még magával az új rendszer.
Vélhetően már csak pár évet kell várnunk arra, hogy hazánkban is azonnali átutalási rendszer működjön. A gyorsuló pénzforgalomnak pedig több kedvező hatása is lenne, de ennek a bevezetéséhez alapjaiban kell megváltoznia a jelenlegi fizetési rendszernek. A Pénzcentrum mutatja a részleteket.
Hol tartunk most?
Tavaly szeptembertől változott meg a banki átutalások jóváírási rendszere, azóta az eddigi 2 óra 5 perc helyett már átlagosan 1 óra alatt teljesülhetnek a napközben kiadott átutalási megbízások. Az átutalási üzemidő másfél órával bővült: már reggel 7:30-tól délután 17 óráig tart, az átutalásokat pedig az eddigi 5 helyett már naponta 10 alkalommal dolgozzák fel.
A banki utalások esetében fontos különbség, hogy ha bankon belül utalunk, akkor az általában sokkal rövidebb időt vesz igénybe mintha két különböző bank között utalnánk, az előbbi már most is néhány perc vagy másodperc alatt is lebonyolódhat.
A különféle bankok közötti utalásokhoz azért van szükség több időre, mert a tranzakciók egy úgynevezett központi elszámolóház szerepét betöltő GIRO Zrt. rendszerén is keresztül futnak.
Mi lehet a jövő?
Az elszámolási ciklusok további növelésének már nem lenne értelme, ezért a következő lépcsőfokot a bankközi utalások elszámolások fejlesztésében az azonnali átutalás bevezetése jelenti majd.
- válaszolta a Pénzcentrum megkeresésére az MNB.
Vagyis pár évet még biztosan várnunk kell arra, hogy Magyarországon is bevezessék az azonnal fizetési rendszert. Bár hazánkban eddig is volt lehetőség ténylegesen azonnali átutalásokra, azonban ezt eddig inkább csak cégek használták annak magasabb költségei miatt. Az azonnali fizetések a gyakorlatban pár másodpercet vennének igénybe, körülbelül annyit, mint amennyit most egy-egy kártyás fizetés alkalmával kell várnunk.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A nemzetközi gyakorlat azt mutatja, hogy a világ és a technológiai fejlődés elindult az azonnali fizetések irányába. Számos európai országban Pl. az Egyesült Királyságban, Dániában, Svédországban vagy épp Lengyelországban is működnek már olyan szolgáltatások, amelyek segítségével a kedvezményezett számláján néhány másodpercen belül megjelenik a küldött összeg.
Milyen változásokat hozhat az új rendszer?
Az azonnali átutalást szélesebb körben lehetne alkalmazni, mint a jelenlegi fizetési rendszert és lehetővé válna olyan helyzetekben is az elektronikus fizetés, amelyekben jelenleg csak a készpénz jelent megoldást.
- tette hozzá az MNB.
- Az azonnal fizetéssel nem csupán a személyek közötti utalások történhetnek meg gyorsabban, de a kiskereskedelmi vásárlások esetében is fizetési alternatíva lehet az új megoldás. Vagyis akár teljesen új fizetési módszer jöhet a boltok a pénztárainál.
- A vállalkozások szempontjából pedig lényeges lehet, hogy a fizetéshez kötött teljesítés esetén előbb bonyolódhat le az ügylet.
Persze az új megoldás amellett, hogy számos előnyt kínál, több kérdést és problémát is felvet. Kérdéses például, hogy az új fizetési rendszer bevezetésével a régi megszüntetésére lenne-e szükség, vagy a két rendszer egymás mellett tudna működni? A nemzetközi gyakorlatban jelenleg mindkét megoldásra van példa.
De az sem utolsó kérdés, hogy a pénzforgalmi szolgáltatók miként tudják majd biztosítani, a hét minden napján, 24 órán keresztül az átutalások fedezetét. A jelenleg működő azonnali átutalási rendszerekben általában a bankoknak előre el kell helyezni a fedezetet a jegybanki számláikon az éjszakai és a hétvégi időszakokra várható forgalmukra. A hazai bankoknak pedig ebben az esetben nagyon pontos becslésekre lenne szüksége, nehogy elfogyjon a pénz például egy hosszú hétvégén - olvasható Bartha Lajos és Kajdi László tanulmányában.