Sorra büntethetik a nyugdíjasokat: közterületen ennek helye nincs!

Pénzcentrum2016. február 23. 14:05

A tavasz közeledtével egyre több aluljáróban és közlekedési csomópontban találkozhatunk hóvirág árusokkal. Persze az is kérdés, hogy vajon az (általában) idősebb hölgyek szabályosan árusítanak-e a köztereken, de vajon mi a helyzet a védett növénynek számító hóvirágokkal? Mekkora bírságot kaphat, aki hóvirágot szed? Kinek szólhatunk, ha ilyet látunk?

A védett növénynek számító hóvirágot a tavasz első hírnökének is szokták nevezni, ami ebben az időszakban ellepi a magyar erdőket. Szerencsére az aktív kommunikációnak köszönhetően már egyre ritkábban fordul elő, hogy a hóvirágot és a többi védett növényt leszedik a kirándulók - értesült a Pénzcentrum a Pilisi Parkerdő Zrt- től.

Ennek ellenére a tavasz közeledtével számos aluljáróban, közlekedési csomópontban és piacon is találkozhatunk hóvirágot árusítókkal. Persze nem tudhatjuk, hogy az árusok honnan szerezték be a hóvirágot, de a növény attól függetlenül, hogy a magánterületen vagy a természetben fordul elő, védettnek számít.

A kertben termesztett hóvirág árusítása engedélyezhető, amelyhez - figyelembe véve a természet védelméről szóló törvényt - a természetvédelmi hatóság külön engedélye szükséges

- válaszolta megkeresésünkre a Országos Rendőr- főkapitányság (ORFK).

Mekkora lehet a bírság?

A törvény szerint, ha valaki a természetvédelmi államigazgatási szerv engedélye nélkül végez olyan tevékenységet, amihez a szakhatóság hozzájárulása szükséges, vagy természetvédelmi célokkal össze nem egyeztethető tevékenységet folytat, védett élő szervezet egyedét, származékát elvisz vagy elpusztítja természetvédelmi szabálysértést követ el, amely 150 000 Ft-ig terjedő pénzbírsággal sújtható.

A hóvirág az Európai Közösségben természetvédelmi szempontból jelentős növényfajok körébe sorolható, aminek az eszmei értéke darabonként 10 ezer forint.

A leszedett növények eszmei értékétől függően a bírság bármilyen magas lehet, nincsen felső korlát

- válaszolta megkeresésünkre Mészáros Péter, a Pilisi Parkerdő Zrt. kommunikációs előadója.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

10 hóvirág leszedéséért már 100 000 forint bírság jár, ez pedig már bűncselekménynek számít, ebben az esetben pedig a védett növények beszerzéséért, árusításáért akár három évig terjedő szabadságvesztés is járhat természetkárosítás bűntette miatt.

Hogyan zajlik az ellenőrzés?

A virágok szedését például a Pilis Parkerdőben a Duna-Ipoly Nemzeti Park őrszolgálata végzi, de a Pilisi Parkerdő Zrt. erdészeti szakszemélyzete - mint polgári természetőrök - is nyitva tartják a szemüket, hogy szükség esetén értesíteni tudják az őrszolgálatot.

A bírságot a természetvédelmi hatóság (a Parkerdő területén az illetékes Pest Megyei Kormányhivatal Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főosztálya), valamint a Duna-Ipoly Nemzeti Park természetvédelmi őrszolgálata szabhat ki.

- tette hozzá Mészáros Péter

Kinek szólhatunk?

A jogosulatlanul, vagy a tulajdonos hozzájárulása nélkül a közterületen való árusítás szabálysértésnek számít, ami 5 000 - 150 000 forintig terjedő pénzbírsággal sújtható. Ha mi látunk valakit, aki feltehetően engedély nélkül árusítja a hóvirágot, akkor rendőrséghez vagy a közterület-felügyelethez fordulhatunk.

Loading...

Címkék:
vásárlás, bírság, tavasz, árus, kirándulás, természetkárosítás,