Nagy Bálint • 2016. február 18. 06:24
Hatalmas gondokkal küzd a hazai zöldség-gyümölcs ágazat; a problémákat pedig leginkább áfacsökkentéssel lehetne orvosolni - vélik iparági szakértők. Az NGM lapunk megkeresésére pedig megerősítette, nem zárkóznak el az áfacsökkentés lehetősége elől. Kiszámoltuk, mit jelentene mindez a magyar háztartásoknak.
Szakértők szerint hatalmas gondokkal küzd a hazai zöldség-gyümölcs ágazat. Egyes becslések például arról szólnak, hogy átlagosan 40 százalék körüli a feketegazdaság aránya, ami mintegy 60-70 milliárd forint kiesést jelent a költségvetésnek.
Ráadásul a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (FruitVeb) álláspontja szerint a jelenlegi helyzet miatt egyértelműen veszélybe került a legálisan működő őstermelők, családi gazdaságok és termelői szerveződések működése; és az elektronikus közúti áruforgalom-ellenőrző rendszer (EKÁER) is csak az import helyzetén javított. Éppen ezért a FruitVeb, a sertéshúsnál, illetve az újlakásoknál (igaz, ez utóbbinál csak ideiglenesen) alkalmazott árkorrekcióhoz hasonlóan
Az NGM szerint "minden" rendben van, de...
A Pénzcentrum megkeresésére a Nemzetgazdasági Minisztériumnál (NGM) elmondták, hogy bár egyáltalán nem látják megalapozottnak a zöldség-gyümölcs ágazatban a 40 százalékos feketegazdasági arányt, és az EKÁER rendszer szerintük tökéletesen alkalmas a gazdaság kifehérítésére, ennek ellenére nem zárkóznak el egy esetleges áfacsökkentés lehetősége elől.
- reagált a Pénzcentrum megkeresésére az NGM.
Itt érdemes felidézni Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter tavalyi nyilatkozatát is, amely szintén az ágazati áfacsökkentéseket vetítette előre. A tárcavezető szerint a sertésáfa csökkentése "későbbi döntések alapjául is szolgálhat", akár "a baromfi áfája vonatkozásában", akár más ágazatoknál is.
Persze nem szabad megfeledkezni Lázár János legutóbbi kijelentéséről sem. A miniszterelnökséget vezető miniszter ugyanis nemrég arról beszélt, hogy nem tartja reálisnak, hogy újabb élelmiszergazdasági áfamérséklési elképzelések most a kormányon belül támogatottságot kaphassanak.
Mi lesz a piacokon, ha jön az áfacsökkentés?
Ugyan nem teljesen egyértelmű a kormánykommunikáció, illetve az NGM is csak vizsgálja az áfacsökkentés lehetőségét, mi mégis eljátszottunk a gondolattal, milyen árakra is számíthatnánk egy ilyen lépést követően a piacokon. Nos, ha a kormány éppúgy 5 százalékra csökkentené a zöldségek, gyümölcsök áfatartalmát, mint tette azt korábban a sertéshúsnál, illetve az újlakásoknál is, az akár a fogyasztói árak 17,32 százalékos mérséklődését is jelenthetné.
Ahogy a fenti infografikán is látszik, az esetleges árcsökkenés már 1 kg zöldség-gyümölcs esetén is kézzelfogható, de éves viszonylatban a leginkább számottevő. Egy átlagos 4 fős magyar család ugyanis az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság legutóbbi adatai szerint évente hozzávetőlegesen 541,7 kiló zöldséget-gyümölcsöt fogyaszt. Ez a mennyiség jelenleg, 371 forint/kilós átlagárral számolva évente 200 955 forintot tesz ki. Amennyiben viszont a kereskedők teljes egészében érvényesítik az áfacsökkentést a fogyasztói árban, akkor egy 4 fős háztartás évente megközelítőleg 34 665 forintot spórolhatna meg.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Minden nap egy alma és a doktor alma?
Egy korábbi, az áfaváltoztatások hatásait vizsgáló jegybanki tanulmányt alapul véve viszont arra a következtetésre juthatunk, hogy a fogyasztók várhatóan nem sokat éreznének egy esetleges áfacsökkentésből. Az elemzés készítői ugyanis úgy vélik, hogy
- olvasható a tanulmányban.
Tehát, ha a tanulmány számításait vesszük alapul, akkor várhatóan csak 2,6-4,3 százalékkal csökken majd a zöldségek-gyümölcsök ára a piacokon. Ez pedig azt jelenti, hogy a burgonya kilója 136-138 forintos, a paradicsomé 554-564 forintos, az uborkáé 465-473 forintos, az almáé 266-271 forintos, a banáné pedig 403-410 forintos árcédulát kaphatna a kofáktól. Egy ilyen kormányzati lépés az MNB-tanulmány szerint tehát inkább a vállalkozókon (boltosok, őstermelők, piaci kofák, stb.) segítene, hiszen az áfahaszon nagy része náluk maradna.
Iparági szakértők viszont úgy vélik, nem lehet etalonnak tekinteni a tanulmány megállapításait. Ők azon az állásponton vannak, hogy olyan szigorú verseny van a beszállítók/kereskedők között Magyarországon - többszáz, csak magyar szereplővel -, hogyha valaki megpróbálna a csökkenő áfából lenyelni valamit, az pillanatokon belül kiárazva találná magát a versenyből.
Mindezt figyelembe véve tehát a legvalószínűbb lehetőség egy esetleges ágazati áfacsökkentés esetén az, hogy a "jut is, marad is" elv érvényesül majd, ahogy történt az egyébként a sertéshús esetén, illetve számítanak rá ingatlanpiaci elemzők a lakáspiac vonatkozásában is (bár ez utóbbi kevésbé lesz látványos a CSOK miatt).