Pénzcentrum • 2016. február 5. 05:55
Bár Magyarországon illegális a béranyaság, mégis sokan vannak, akik milliókat adnak azért, hogy más hordja ki a gyermeküket. A Pénzcentrum megnézte, mi a helyzet itthon, és milyen esetleges következményekkel kell számolnia azoknak, akik mégis úgy döntenek, hogy belemennek egy ilyen procedúrába.
Bár Magyarországon nem törvényes a béranyaság, a kiskapukat kijátszva sok elkeseredett pár hajlandó milliókat kiadni azért, hogy más hordja ki a gyereküket. A béranyaság támogatói szerint ez csak egy újabb lehetőség a meddő pároknak, hogy saját gyerekük lehessen. Ezzel szemben az ellenzők úgy gondolják, hogy a béranyaság amellett, hogy erkölcsi és jogi problémákba ütközik, a gyermek kihordását vállaló nőket is kizsigereli, a gyermeket pedig áruként kezeli. A legtöbb országban emiatt a béranyaság illegális, és sok helyen büntetőjogi következménnyel is jár.
Viszonylag kevés országban engedélyezik
A világon viszonylag kevés országban engedélyezik a béranyaságot. Teljesen korlátlan lehetőség erre Ukrajnában, Indiában és az Egyesült Államok néhány tagállamában (például Kalifornia) van. Azaz ezekben az országokban nem kell egészségügyi igazolás arról, hogy a nő nem tud teherbe esni, pusztán esztétikai megfontolásból is választhatja ezt a megoldást. Ezekben az államokban nincs korlátozás a béranyának fizetendő összeg, és a felek állampolgársága tekintetében sem, vagyis nem kell az adott tagállam állampolgárának lenni.
A világ néhány más országában is engedélyezik a béranyaságot, de nem üzleti jelleggel. Azaz a béranya csak a költségeinek a megtérítését kérheti, egyéb juttatást nem. Ilyen ország például Anglia, Hollandia, Belgium, vagy Izrael.
Illés Blanka családjogi ügyvéd szerint azokban az országokban, ahol legális a béranyaság, szigorú szerződést kell kötniük a feleknek. Pontosan meg kell határozni többek között, hogy:
- a béranyának mely költségeit kötelesek vállalni a leendő szülők (például az orvosi vizsgálatok költségeit, a munkából való kiesésből eredő kárt, a terhességhez kapcsolódó egyéb költségeket mint a ruha, gyógyszerek)
- milyen magatartási szabályokat kell betartania a béranyának
- a béranya köteles alávetnie magát az ellenőrző vizsgálatoknak, és egészségesen kell élnie
- mi történik ha ikrek születnek, vagy ha születési rendellenességgel születik egy gyermek
Magyarországon nem törvényes a béranyaság
Magyar állampolgár számára a béranyaságban való részvétel - akár béranyaként, akár szülőként - illegális.
- mondta el a Pénzcentrumnak Illés Blanka.
Ebből következik, hogy maga a beavatkozás Magyarországon (magyar kórházakban, magyar orvosok által) nem végezhető el jogszerűen. Ezt megkerülendő sok pár utazik a béranyával olyan országba, ahol ez legálisan elvégezhető. Azonban az egész procedúra a magyar szabályoknak így sem felel meg,
A kérdést Magyarországon az 1997-es egészségügyi törvényben akarták rendezni, ami bizonyos feltételekkel lehetővé tette volna a dajkaanyaságot, ám a jogszabály ezzel foglalkozó része sosem lépett hatályba.
Az Emberi Erőforrások Minisztériumának Egészségügyért Felelős Államtitkárságát is megkerestük a témával kapcsolatban, ők azonban válaszukban leszögezték, hogy
Hiába illegális, mégis sokan próbálkoznak
A KSH adatai szerint megközelítőleg 150 ezer meddő pár él Magyarországon, akiknek csupán a töredéke engedheti meg magának a többmilliós procedúrát. Arról viszont, hogy konkrétan hányan vágnak bele, még a Rendőrségnek sincsenek pontos információi.
Nyílt fórumokon keresik egymást
Az interneten böngészve számtalan fórumon keresik egymást a béranya-jelöltek, és a gyermekre vágyó párok. A bejegyzésekből egyértelműen kiderül, hogy a béranyaságra vállalkozó nőket nem a jószándék, hanem az anyagiak motiválják, míg a fórumozó párok többsége nem tud több millió forintot felajánlani a gyermek kihordásáért cserébe:
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Mi van, ha valaki mégis ki akarja játszani a kiskapukat?
Nincs olyan "módszer", amiben ne lenne kockázat. A közeli Ukrajna és Ciprus jelenthet elérhető megoldást a magyar párok számára, de például Ukrajnában már ott megakad a történet, amikor a magyar pár a nagykövetségen útlevelet igényelne az újszülött gyermeknek, hiszen nem vallhatják be, hogy béranyaságból származik.
- hangsúlyozta Illés Blanka.
Ráadásul ezek a párok zsarolhatóvá is válnak, hiszen ha a béranya - vagy más, aki erről a tényről tud - megjelenik azzal, hogy még több pénzt kér, egy szülő sem fogja kockáztatni, hogy elveszti a gyermekét, inkább fizet.
Ha ez még nem lenne elég, ez az egész procedúra óriási lelki megterhelést okoz mind a béranyának, mint a pároknak. Arról nem is beszélve, hogy a legtöbben egészséges újszülöttet szeretnének, viszont ha a baba betegen születik, akkor senkinek sem kell. Emellett akár az is lehetséges, hogy valamelyik fél visszalép, felbontva az egyezséget.
Mennyi az annyi?
Óriási különbségek vannak az árakban, hiszen ahol legális, ott nagyon változó a béranyaság költsége és díja (a megélhetés és orvosi költségek is nagyon változóak).
Illés Blanka szerint az USA-ban 45-55 ezer dollár (körülbelül 12,5 - 15,5 millió forint) körül mozoghat az egész procedúra összköltsége - beleértve a bírósági eljárást is (ugyanis sok helyen bírósági döntés után szűnik csak meg a szülő nő anyai státusza, és kapja azt meg a vér szerinti, genetikai anya). Egy kifejezetten ezzel foglalkozó oldal gyűjtése alapján azonban a végösszeg akár 119 ezer dollárra, azaz megközelítőleg 33,5 millió forintra is rúghat.
A fejlődő országokban, - mint például India - ennek a feléből is ki lehet jönni, ugyanakkor a pénznek csak a töredéke a béranyáé, a nagyobb részt az orvosi kezelések, illetve a beavatkozások viszik el.
Mivel Magyarországhoz legközelebb Ukrajna van, sok magyar pár itt próbálkozik. Itt sem olcsóak az árak, egy teljes "béranya-csomag" közel 8 millió forintba kerül. Ezért cserébe kiválasztják a megfelelő béranyát, vállalják a papírmunkát, orvosi felügyeletet biztosítanak, és figyelnek, hogy a szerződésben foglaltak szigorúan be legyenek tartva.
Elkerülhető, hogy a béranya esetleg visszavegye a szülőktől a gyereket?
Ahol legális a béranyaság, ott vagy a szerződés, vagy a bírósági döntés ezt teljes mértékben biztosítja. Azonban ha a béranya illegális viszonyok között szülte meg a gyereket, és elindít egy büntetőeljárást, akkor ott az ő felelőssége szintén fel fog merülni, tehát nagyobb eséllyel kerül a gyermek állami gondozásba, minthogy a béranya visszakapja a gyermekét. Illés Blanka úgy véli, hogy reálisabb kockázat, ha a béranya a szülést követően nem adja oda a gyermeket, inkább tartásdíjat követel az apától a gyermek után - hiszen a DNS vizsgálat meg fogja állapítani, hogy ő a gyermek apja.
Azok, akik béranyaságba belevágnak magas jövedelmű emberek, tehát valószínűleg a béranyának is jobban megéri havi 100 -150 ezer forint gyermektartásdíjat megállapíttatni, mint egy egyszeri összeget elfogadni. Az apa valószínűleg nem fog azzal védekezni, hogy béranyaságból származik a gyermek, mert nem fogja magát egy büntetőeljárásnak kitenni - inkább fizetni fog, amíg a gyermek nagykorú nem lesz - ha továbbtanul, akkor pedig egészen 25 éves koráig.