Pénzcentrum/Index.hu • 2016. január 26. 13:03
Január 24. vasárnap éjféltől sehol sem használhatjuk az Első Magyar Cafetéria (EMC) Kft. által kibocsátott kártyákat, egy szerződéses partnerük szerint a cégnek elszámolási nehézségei támadtak - írja az Index.
A 2011-ben létrehozott EMC ugyan a cafeteriapiac kis szereplőjének számított, megszűnése mégis különös annak fényében, hogy mostanáig folyamatos terjeszkedésükről lehetett olvasni, és fő partnerük a biztos piacnak tűnő Honvédelmi Minisztérium volt. Az EMC helyét a frissen alapított Erzsébet-utalvány Plusz Kft. veszi át, ami újabb adalék a fenekestül felforgatott magyar cafeteriapiac történetéhez.
A kormány 2012-ben döntött a cafeteriarendszer teljes átalakításáról Magyarországon. Ekkor egy határozott lépéssel úgy módosítottak törvényt, hogy az Erzsébet-utalványok illetve SZÉP-kártyák után csak 31 százalékos adót kelljen fizetnie a munkáltatóknak, míg a többi piaci szereplő utalványai után 51 százalékot. Ezzel gyakorlatilag ki is végezték a korábbi nagy szereplőket, a Le Chéque Déjeuner-t, a Sodexo Passt és a Ticket Restaurantot forgalmazó Edenredet, hiszen többé senkinek nem érte meg velük szerződni.
Az LCD azóta már be is zárta a boltot itthon, a másik két nagy cég pedig kivárásra játszik: bepanaszolták a kormányt az EU-nál, így Magyarország ellen kötelezettségszegési eljárás indult Erzsébet jogellenes helyzetbe hozásáért. Ítélet még nem született az ügyben, de már ősszel arról lehetett olvasni, hogy a Yves Bot, az Európai Bíróság főtanácsnoka szerint a magyar intézkedés ütközik az uniós alapjogokkal, így sok jóra nem számíthat a kormány.
Az három nagy francia utalványoscégen voltak még kisebb szereplők is a magyar piacon: egyrészt a nagy üzletláncok saját utalványokat is kibocsátottak, másrészt jelen volt a Pannon Ticket, a Puebla, a postai dolgozókra építő Posta Paletta és a honvédséggel szerződő Első Magyar Cafeteria. Ezek közül a Posta saját utalványa továbbra is vígan elvan, a Puebla honlapja szerint elméletileg még létezik, de a felhasználók arra panaszkodnak, alig fogadják már el valahol, a Pannon Tikett felszámolás alatt, az Első Magyar Cafetéria pedig honlapjának tájékoztatása szerint vasárnap éjféllel megszűnt.
A kisebb cégek közül a Postáét és a Honvédelmi Minisztériumhoz kötődő EMC-t 2011-ben alapították. A Posta Paletta tavaly 572 milliós, az EMC pedig 119 milliós árbevétellel működött. Az EMC-t az a Páris György vezeti, akinek számos más cége van, többek között a Metapay-rendszerért is ő a szabadította rá a magyar fesztiválokra. Az EMC abban különbözött a többi, utalványos rendszerű cafetériától, hogy nem papírra, hanem a SZÉP-kártyához hasonlóan kártyára kapták a kedvezményezettek a pénzt.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Az okokkal kapcsolatban kerestük a korábbi nagyobb szerződéses elfogadópartnereket, az Auchantól megtudtuk, hogy a “kibocsájtó elszámolási nehézségei" miatt nem áll módjukban tovább elfogadni a kártyát.
Az elszámolási nehézségek háttérben leginkább az állhat, hogy a HM nem újított velük szerződést: a Minisztérium a korábban jól fekvő vállalkozás helyett az Erzsébet-rendszer új, kártyás ágának biztosít terepet idéntől. Arról egyelőre nincs információ, mely intézmények tervezik még bevezetni az új kártyát, de hosszabb távon vélhetően nem a honvédelem lesz az egyetlen ügyfelük. A Honvédelmi Minisztériumot kerestük az EMC-s kártyák ügyében, de cikkünk megjelenéséig nem válaszoltak.
Más kérdés, hogy mi lesz, ha megszületik a végső uniós ítélet a cafeteriarendszerről: ha tényleg jogsértőnek ítéli a bíróság, és a kormány visszavonulót fúj - ahogyan azt például a pálinkafőzés esetében is tette hasonló okokból -, az megint teljesen átrendezheti a piacot.