Pénzcentrum/MTI • 2016. január 21. 16:50
Csakúgy, mint a francia, a magyar libamáj is világhírű. Így akár nekünk is szólhat Pamela Anderson francia parlamentben elhangzott beszéde.
Hiába kardoskodott azonban az amerikai színésznő, a liba- és kacsatömés betiltása mellett, Franciaországban ugyanis ennek semmi esélye, mert:
- A hízott libamáj a világhírű francia konyha elengedhetetlen eleme
- 2006-ban az ország gasztronómiai kulturális örökségének részévé nyilvánították
- Franciaországban évente 20 ezer tonna hízott májat állítanak elő
- Az iparág 100 ezer embernek ad munkát
Magyarországon sem valószínű, hogy betiltanák!
Habár az Európai Unió több országában, például Ausztriában is törvény tiltja a libák tömését, idehaza aligha számíthatunk ilyen kormányzati lépésre. Magyarország ugyanis, Franciaországhoz hasonlóan, libamáj-nagyhatalom. Olyannyira, hogy a jelentős export miatt gyakran hiány van belőle itthon.
Bár a zöldek vélhetően itthon is lobbiznak, de hangjukat egyelőre nem nagyon hallani. Az állami szervezetek pedig inkább amiatt kampányolnak, mire figyeljünk, ha nem akarjuk, hogy a boltban átverjenek minket.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) tájékoztatása szerint mindennapi felhasználás során pusztán ránézésre, szabad szemmel és tapintással rendkívül nehéz megállapítani a csalást, gyakran még a sokat tapasztalt szakácsokat is megtévesztik a hamisítók. Ha kacsamájat hoznak forgalomba libamájként, érzékszervi vizsgálatokkal a hatósági szakemberek sem tudják egyértelműen azonosítani a terméket, ezért alkalmaznak fajazonossági DNS-vizsgálatot.