Pénzcentrum • 2015. november 19. 05:50
November végén világszerte felpörög a netes vásárlás. Karácsony előtt 3-4 héttel komoly akciókat találhatunk a webshopokban - és most igazán érdemes külföldről is rendelni.
Black Friday, Red Friday, Singles Day
Jelentős akciókkal bombázzák vásárlóikat a webshopok november közepétől. A rutinos magyar vevők már évekkel ezelőtt megismerkedhettek a Black Friday ("fekete péntek") fogalmával, de olyan fantázianevekbe is belefuthatunk, mint a Red Friday, Cyber Monday, vagy a Singles Day.
Ez utóbbinál érdemes is megállni egy pillanatra. A Singles Day-t, azaz az egyedülálló vásárlók napját Kína legjelentősebb e-kereskedelmi eseményeként tartják számon. A november 11-én megrendezett webshopos akciókban percenként 120 ezer megrendelést adtak le a világ egyik legnagyobb webshopjában, a kínai Alibaba.com-on, a világ minden tájáról. A Pénzcentrum információi szerint Magyarországról is rengeteg megrendelés érkezett, a nagyobb bankoknál megugrott a kínai kártyás költések aránya múlt szerdán.
Év végén 25 százalékkal megnő a hitelkártya költések száma. Míg 2010-ben még a férfiak használtak gyakrabban hitelkártyát, az utóbbi három évben ez a trend megfordult és inkább a nők költekeznek így - tájékoztatta a Pénzcentrumot a K&H Bank. Az átlagos hitelkeret 322 ezer forint. Jellemzően havonta 7-8 alkalommal fizetünk hitelkártyával, átlagosan összesen 50 ezer forintot egy hónapban. Az OTP-től megtudtuk: a kibocsátói forgalmon belül az internetes forgalom sokkal nagyobb (30-40 százalékos) dinamikával növekszik, mint önmagában a bankkártyás vásárlás.
Az igazán nagy leértékelés csak most jön
Az Egyesült Államokban évek óta szabadnapot vesznek ki az emberek a Black Friday napján, hogy 50-60-70 százalék árengedménnyel jussanak műszaki cikkekhez, ruhákhoz és egyéb akciós termékhez. Az elmúlt években is láthattunk tömegjeleneteket, hosszú sorokat a boltokban, a vásárlás azonban egyre inkább az internet felé tolódik. Magyarországon tavaly tört ki hatalmas vásárlási láz, a vásárlások összértéke meghaladta az 1,7 milliárd forintot, a kedvezmények összege pedig az 550 millió forintot. Elsősorban a háztartási gépek, televíziók, mobiltelefonok, tabletek fogytak, valamint a játékok és babafelszerelési cikkek. Tavaly a vásárlások 11 százaléka mobileszközön keresztül történt.
igaz, vannak olyan (magyar) webshopok, amelyek előbbre hozták ezt egy héttel. Az Extreme Digital és a Media Markt is 20-án, pénteken indítja az akciókat (utóbbi Red Friday néven).
Más hazai netes boltok viszont jövő péntekre tartogatják az akciórakétákat. Ilyenkor általában a kedvezményes árak mellett egyet fizet kettőt kap akciókat, vagy ingyenes szállítást is kínálnak. Általánosságban elmondható, hogy a Black Friday napján magyar webshopból rendelt termékek szinte biztosan megérkeznek karácsonyig.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A külföldi oldalaknál viszont érdemes erre is figyelni: könnyen lehet, hogy a szállításra nem elég a karácsonyig hátralevő szűk egy hónap. Az árak viszont csábítók: a nagy nemzetközi webshopokban simán belefuthatunk 50-70 százalékos leértékelésekbe, legyen szó lakberendezésről, ruházatról, játékról, vagy akár műszaki cikkekről.
Van azonban néhány dolog, amire mindenképp oda kell figyelnünk
- Csak megbízható webshopból vásároljunk (olyan helyről, ahonnan rendeltünk már korábban, amelyiknek van telefonos ügyfélszolgálata. Ha bizonytalanok vagyunk, olvassunk utána mások tapasztalatainak, például a cég Facebook-oldalán. Ha nincs ilyen, inkább ne rendeljünk tőlük).
- Figyeljünk oda az árfolyamokra. Rendelés előtt nézzük meg számlánk végösszegét más valutában is - könnyen lehet, hogy jobban járunk.
- Próbáljuk megtudni, ideér-e a csomag karácsonyig (olvassuk át a szállítási feltételeket, kérdezzünk rá az ügyfélszolgálaton, például chat-en).
- Figyeljünk a szállítási költségre, rendeljünk együtt családtagjainkkal, kollégáinkkal - így jobb eséllyel spórolhatjuk meg a szállítás díját.
- Iratkozzunk fel kedvenc webshopjaink hírlevelére, figyeljük Facebook-, Instagram-oldalukat. Sokszor így hamarabb tudhatunk a leértékelésekről, és gyakran küldenek kedvezményes kuponkódokat.
- Nézzünk utána a jótállásnak, a csere lehetőségének, vagy a garanciális kérdéseknek.
- Adjunk meg pontos címet - például ha a munkahelyünkre rendelünk, próbáljuk meg minél konkrétabban megadni.