Portfolio • 2015. október 25. 09:33
Az elektronikus fizetések 10 százalékát tehetik már ki az úgynevezett rejtett fizetések - írja a Capgemini és az RBS tanulmányára hivatkozva a Portfolio.
Pontosabban a rejtett tranzakciók aránya nagyjából 6,3-10,5 százalékos lehet, jellegükből adódóan ezeket sokszor nehezebb mérni. A becslés szerint 24,5-49 milliárd darab között szóródott az ilyen tranzakciók száma 2014-ben.
A rejtett fizetésekhez az alábbiakat sorolják:
- hűségkártyákkal, pontgyűjtőkkel és egyéb előre feltöltött kártyákkal történő és mobilappokon belüli fizetések,
- digitális pénztárcákkal (mint PayPal és AliPay) történő fizetés,
- mobilegyenleg terhére történő fizetés (mint pl. M-Pesa. Főleg a feltörekvő országokban, és az M-Pesa révén Afrikában terjedt el azok körében, akiknek nincs kapcsolatuk a hagyományos pénzügyi rendszerrel, ezért a sokszor nem is okostelefonokon keresztül, sms-alapú megoldással küldenek pénzt vagy fizetnek egymásnak),
- virtuális pénzek (mint pl. Bitcoin).
Az elektronikus fizetéssel végrehajtott tranzakciók az elmúlt két évben 7,5 százalék körül mértékben nőttek.
A tanulmány szerint a rejtett fizetések mértéke olyan szintre emelkedett, hogy nem lehet figyelmen kívül hagyni őket.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)