Itt a legújabb magyar forint: mutatjuk, mi benne az extra

Pénzcentrum2015. szeptember 6. 07:00

Új 50 forintost bocsátott ki a Jegybank. Ez az érme a normál kiadás úgynevezett emlékváltozata. Bár több millió darab van belőle, így annak kicsi az esélye, hogy az évek során megnő az értéke. MErt egyébként gyakran előfordul az, hogy az érmék értéke az évek során sokszorosára nő.

Új érmét bocsát ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB), az 50 forintos forgalmi érme emlékváltozatát. 2 millió példány kerül forgalomba. Az érme technikai paramétereit tekintve megegyezik a készpénz-forgalomban szereplő 50 forintos érmékkel: réz (75 százalék) és nikkel (25 százalék) ötvözetéből készült, súlya 7,70 gramm, átmérője 27,4 mm, peremvastagsága 1,8 mm, széle sima.


Az új 50 forintos érmék névértékes oldala, azaz amelyiken a szám van, megegyezik a jelenleg forgalomban lévő 50 forintosok névértékes oldalával, a tematikus oldalon azonban a megszokott kerecsensólyom helyett kettős csomót ábrázoló embléma látható, amely az érmét álló helyzetben tartva a nemzeti emlékhelyek, 45 fokkal elforgatva pedig a történelmi emlékhelyek emblémájának felel meg.

Az új 50 forintos forgalmi érmével bárki találkozhat majd a készpénzfizetési forgalomban, a mindennapi vásárlások során.

Jó hír a gyűjtőknek

A forgalomba még nem került, verdefényes érmékhez a gyűjtők a készlet erejéig a Magyar Pénzverő érmeboltjában továbbá az MNB lakossági pénztárában, váltás útján tudnak hozzájutni.

Az 50 forintos forgalmi érme emlékváltozata díszcsomagolásban is megvásárolható: az elsőnapi (normál verdefényes) veretét sorszámozott díszcsomagolásban, továbbá a 2015. évi forgalmi érmesorban a teljes forgalmi érme címletsorral együtt, (különleges) proof kivitelben kapható a Magyar Pénzverő érmeboltjában, illetve a vállalat honlapján üzemeltetett webáruházban - tájékoztatott az MNB.

Értéknövekedés

Bár ebben az esetben aligha képzelhető el, azért sokszor előfordul, hogy egy-egy érme különböző okokból felértékelődik. Az érmék későbbi érték- és árváltozása sok dologtól függ, például attól, hogy milyen az alapanyaguk, és az éppen mennyit ér a világpiacon. Ahogy az sem mindegy, a gyűjtők mennyire kapkodnak utána. Az apróhirdetős, vagy aukciós oldalakon például az eladó és a vevő egymás közötti alkujától függ az érme aktuális ára.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

Például a 2003-ban összesen hatezer példányban kibocsátott Rákóczi szabadságharc 5000 forint névértékű ezüst emlékérmét a 2003-as kibocsátáskor névértéken, azaz 5000 forintért értékesítette a Pénzverő. Ma ez az érme 4 300 forintot ér az alapján, mennyi az ezüsttartalma. 2006-ban az utolsó, még készleten lévő selyemfényes változatokat a Pénzverő 8 000 forintos áron kínálta, a tükörfényes - már készletről kifogyott - érme utolsó eladási ára 9 000 forint volt.

Ugyanez az érme egy-egy darabja 2008-ban árverésen selyemfényű kivitelben 28 euróért, azaz 8 800 forint körüli összegért, tükörfényes kivitelben 50 euróért, azaz több mint 15 000 forintért kelt el. A 2012-es magyar érmekatalógus ezt az érmét selyemfényű változatban 10 000 forintra, tükörfényes kiadásban 20 000 forintra tartja. Azaz az 5000 forintos névértékű érme sokféle áron kelt el az évek során.

Bármikor nőhet az érték

Nem egyedi jelenség, hogy egyes érmék jóval többet érnek eredeti névértéküknél. Egy brit példa igen meghökkentő: több 50 penny-s érmét (értéke körülbelül 214 forint) is eladtak majd' hetvenezer forintnyi fontért, azaz több mint háromszázszoros áron. De egyes árusítok szerint körülbelül százkilencvenezer forintnyi fontért is elkelhetne egy-egy ilyen érme.


A különleges penny Kew Park (angliai Királyi Botanikus Kertek) tematikájú, és csak kétszáztízezer készült belőle 2009-ben, a British Royal Mint pénzverdében. A boltban való vásárláskor valóban csupán 50 pennyt ér ez a ritka darab, csupán alacsony darabszáma teszi olyan értékessé a gyűjtők számára.

Címkék:
vásárlás, pénz, mnb, érme,