Pénzcentrum • 2015. augusztus 16. 07:01
Érdemes nyitva tartani a szemünk egy-egy bevásárlás alkalmával, hiszen előfordulhat, hogy kisebb kiszerelést találunk a boltok polcain a kedvelt termékeinkből. Vajon a méret csökkentése minden esetben drágulást hoz magával? Mi történik a szezonális termékek áraival?
Bevásárlás közben gyakran belefuthatunk abba, hogy egy-egy általunk kedvelt terméknek megváltozik a kiszerelése, azaz vagy többet, vagy kevesebbet kapunk belőle. Idén nyáron az egyik legszembetűnőbb változás, hogy egyes dobozos sörök 0,5 l-ről, 0,4l-es kiszerelésre váltottak. Vajon a méret csökkentése minden esetben drágulást hoz magával? A témáról az Országos Kereskedelmi Szövetséget (OKSZ) főtitkárát, Vámos Györgyöt kérdeztük.
- válaszolta a Pénzcentrum megkeresésre Vámos György.
A válság időszakában 2008-2009 táján visszaesett a kereskedelem, ekkor sok gyártó döntött amellett, hogy változtat a kiszerelések méretén. Arról nincsen statisztika, hogy ez milyen terméktípusoknál jellemző. Találhatunk a boltban már 750 grammos lisztet is, míg mondjuk a cukor továbbra is csak egy kilós kiszerelésben kapható. A közelmúltban változtak a Coca-Cola méretei is, de érdemes figyelni az instant kávék és majonézek egységárát is, ugyanis ebből megtudhatjuk, hogy melyik kiszereléssel járunk a legjobban, ráadásul ezt mindig kötelező fel is tüntetni.
Csökkent a kiszerelés: drágább lesz a termék?
Fontos tudni, hogy míg a kiszerelésről a gyártó dönt, a végső fogyasztói árat a kereskedő szabja meg, ezért valóban előfordulhat, hogy miközben a kiszerelés csökken, addig az egységár nem változik, vagy legalábbis nem csökken ugyanakkora mértékben, mint amennyivel kevesebbet kapunk egy adott termékből. Általánosítani nem lehet, hiszen találni olyan terméket is, ahol a kiszerelés méretével az ár is egyenes arányban csökken.
A magyar vásárlókat azonban nem egyszerű összezavarni, ugyanis a többség tudatosan vásárol és megnézi az árakat.
- tette hozzá Vámos György.
Vagyis nem csak hazánkban, hanem világszerte jellemző, hogy a vásárlók figyelnek az árakra, ez alól pedig csak az a réteg képez kivételt, akik megszokásból vásárolnak. Továbbá a luxuscikkeknél vagy hiánycikkeknél jellemző, hogy a kereskedők könnyedén tudnak árat emelni, mert ezek a termékek akkor is jól fogynak.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Bár nem feltétlen hiánycikkről van szó, de hasonló okok miatt fordulhat elő, hogy
A magyar vásárlók árérzékenységét a Nielsen Vásárlói Trendek kutatása is alátámasztja, amely szerint: a magyar vásárlók nagymértékben cél- és árorientálttá váltak a válság után, ami az elmúlt években sem változott. A szűkös családi költségvetés miatt a fogyasztók 94 százaléka tervezi meg az élelmiszervásárlást előre és 45 százaléka csak egyszer tart egy hónapban élelmiszer nagybevásárlást.
Szezonális termékek
Az árak meghatározásakor rengeteg tényezőt kell figyelembe venni, ezek közül fontos szerepet játszik a termék kereslete és kínálata. A nyári nagy melegben pedig megfigyelhető, hogy egyes termékek iránt jelentősen megnő a kereslet. Ide tartozik többek között: az ásványvíz, a fagylalt vagy a sör is.
A kereskedők pedig ezt kihasználva ezekre a termékekre valamivel magasabb árakat alkalmaznak ilyenkor. Persze itt is akadnak kivételek, hiszen ebben az időszakban is találni a boltok polcain például akciós söröket is. De ha tehetjük, akkor ne nyáron vásároljunk új fürdőruhát vagy naptejet.