Pénzcentrum • 2015. augusztus 3. 17:30
Amerikai húszdolláros bankjegyeket akart hamisítani az a két csaló, akit a rendőrség a napokban elkapott. 123 millió forint értékű kárt okoztak volna, ha a bankjegyeket sikerül elsózniuk. A magyar bankjegyekkel egyébként egyre kevesebben próbálkoznak.
Vélhetően húszdollárosokat hamisított az a két férfi, akit a napokban a rendőrség őrizetbe vett. A hamis dollárokat a tervek szerint Ukrajnában hozták volna forgalomba.
- olvasható a rendőrség honlapján.
A további házkutatások során a hatóságok ukrán hrivnya bankjegyek lenyomatait is megtalálta, valószínűleg ezeket is hamisítani tervezték a gyanúsítottak.
Mit hamisítanak a leggyakrabban?
A bankjegyhamisítók legtöbb esetben a tízezreseket hamisítják: az esetek 69 százalékában ezzel trükköznek. Ezt követik a húszezresek, az ötezresek, majd a kétezres és az 500 forintos bankjegy.
A forint hamisítása az elmúlt években egyébként csökkenő tendenciát mutat, a hozzánk hasonló, nemzeti valutával rendelkező országokkal összehasonlítva is kedvezőnek tekinthető - mondta el az MNB a Pénzcentrum kérdésére korábban. Ezzel összhangban az elmúlt 5 év során a forint bankjegyek hamisításának kárértéke harmadára csökkent. Míg 2009-ben a hamisítások még kb. 90 millió forint kárt okoztak, addig ez 2013-ban 30 millió forint körül alakult.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Mi van, ha hamis bankjegyet kapunk?
A hamis bankjegy és érme fizetésül nem fogadható el - tájékoztat az MNB. Az olyan bankjegyet és érmét, amelynek valódiságával kapcsolatban a legcsekélyebb kétség is felmerül, szakértői vizsgálatra valamely banknak, a postának vagy az MNB-nek kell átadni.
Büntetőjogi szempontból a pénzhamisítás és a hamis pénz forgalomba hozatala bűncselekménynek minősül. De az is bűncselekményt - vétséget - követ el, és így büntethetővé válik, aki jogszerűen és jóhiszeműen jut hozzá a hamis pénzhez, utólag azonban észreveszi, hogy hamis, és ennek tudatában, tehát szándékosan forgalomba hozza azt.