Gyerekeken kattant a bilincs, pedig csak csúszdázni akartak

Pénzcentrum2015. június 12. 16:45

Sokan felkapták a fejüket Amerikában arra a hírre, miszerint a hatóságok 8 év körüli kislányokat bírságoltak. Limonádét árultak, hogy pénzt gyűjtsenek apukájuknak. A közterületen való engedély nélküli árusítás világszerte sok országban illegális. Itthon általában inkább aluljárókban fordul elő.

Egy Texasban élő testvérpár nem mindennapi meglepetéssel készült apák napjára. Limonádét és pattogatott kukoricát árultak az utcán, hogy elég pénzt gyűjtsenek édesapjuknak. A 7 és 8 éves kislányok 100 dollárt, azaz majdnem 27 ezer forintot szerettek volna, hogy abból a közeli csúszdaparkba mehessenek el együtt.

A helyi rendőrök azonban gyorsan megölték a bulit: mivel a kislányoknak nem volt engedélye az árusításra, leállították a további kereskedést. Ha a gyerekek kiváltották volna az engedélyt, ami 150 dollárba - körülbelül 40 ezer forintba kerül-, akkor szabadon árulhatták volna a limonádét.

Az eset kapcsán kicsit felháborodtak a környékbeliek, és összedobták a 150 dollárt az engedélyre, hadd gyűjtsenek a testvérek apjuknak. Erre a helyi hatóságok kitalálták, hogy egészségügyi engedélyre is szükség van, hiszen élelmiszerről van szó.

A magyar helyzet

Itthon ugyanúgy engedélyhez kötött, ha valaki közterületen szeretne árusítani. Vissza-visszatérő probléma Budapesten, hogy illegális árusok kereskednek élelmiszerrel aluljárókban, az utcákon. Igaz, itt nem kislányok gyűjtenek az apukájuknak, hanem sokan a megélhetésükért küzdenek ily módon.

Pedig bírságolás, szabálysértési eljárás, súlyos esetben elzárás is járhat érte. Idén februárban a Pénzcentrum háromszor hívta fel a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal figyelmét arra, hogy az egyik pesti aluljáróban rendre illegális árusok kínálják termékeiket. A hatósági ellenőrzések és büntetés ellenére mindig vissza-visszatért egy-egy árus. Ezekben az esetekben az illegális termékek akár emberi fogyasztásra alkalmatlanok, veszélyesek is lehetnek, például a lejárt szavatossági idő miatt. Ezért fontos, hogy a hatóságok folyamatosan ellenőrizzék őket.

JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Ha valaki közterületen jogtalanul árusít - azaz nincs rá engedélye -, szabálysértést követ el. Emiatt a közterület-felügyelő is kiszabhat helyszíni bírságot, de csak a törvény által meghatározott esetekben. Viszont a rendőrség általánosságban is jogosult a bírságolásra.

A helyszíni bírság mértéke 5 ezertől 50 ezer forintig terjedhet.

A bírságoláson túl a közterület-felügyelő szabálysértési eljárást is indíthat az árus ellen, és ideiglenesen lefoglalhatja az árut, termékeket. Adóigazgatási, jövedéki (azaz például alkohol árusítás esetén) jogsértés esetében a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) is eljárhat az árusok ellen. Velük együttműködve pedig a Fővárosi Önkormányzati Rendészeti Igazgatóság is segíti a munkát.

 

Címkék:
vásárlás, gyerek, bírság, közterület,