Pénzcentrum • 2015. április 15. 11:31
Számos kérdést vet fel az a szójás, kakaós energiaszelet, amelyet egy budapesti CBA-ban találtunk. A termék ugyanis nemcsak a csomagolásával hívja fel magára a figyelmet, hanem valóban kenderszármazékot tartalmaz. Utánajártunk, hogy lehet ez.
Egy budapesti CBA-ban vettük 169 forintért az alábbi galériában látható, "combo cannabis" fantázianevet viselő szójás kakaós energiaszeletet. Ahogy a bolti árcédulán, úgy a blokkon, sőt a csomagolás mintázatán (cannabis levelek) is egyértelmű utalás van arra, hogy a szelet kenderszármazékot tartalmaz. Ezt a csomagoláson feltüntetett összetevők is igazolják, amely szerint a termékben 6% kendermag van.

Kíváncsiak lettünk, lehet-e Magyarországon kiskereskedelmi forgalomban ilyen termék, ezért a Nemzeti Élelmiszer-biztonsági Hivatalhoz (NÉBIH) fordultunk. Érdeklődésünkre elmondták, Magyarország területén élelmiszert abban az esetben lehet forgalmazni, ha azt jogszerűen állították elő és a termék megfelel az élelmiszerekre vonatkozó Európai Uniós és nemzetközi jogszabályoknak.
- mondta el a Pénzcentrum megkeresésére a NÉBIH Élelmiszer- és Takarmánybiztonsági Igazgatósága.
A rendelet többek között rögzíti, hogy szabadföldön, valamint fedett termesztő berendezésben kizárólag alacsony THC (tetrahidrocannabinol: egyes fajtákra jellemző pszichoaktív hatóanyag) tartalmú kender termeszthető. Alacsony THC tartalmú rost- és magkenderfajtának pedig az minősül, amelynek szabad THC tartalma, a növény meghatározott részeiben és érettségi állapottól függetlenül sem éri el a 0,2 százalékot. Amelyik növénynek 0,2 százalék felett van a THC tartalma, azt viszont tilos termeszteni.
Fontos azt is tudni, hogy ezeknél a növényeknél a THC elsősorban a nőivarú növények virágjában található, illetve a virágot körülvevő leveleken. A kender magjából például étolajat is gyártanak, amely teljesen THC-mentes. Hasonlóképpen a mák magja sem tartalmaz alkaloidokat (például morfint), a mák növény is szabadon, de szigorúan ellenőrzötten termeszthető és a növénynek csak egy része (a gubó) tartalmaz kábító hatású anyagot.
Az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet (OÉTI) egyébként létrehozott egy, az étrend-kiegészítőkben alkalmazásra nem javasolt növényeket tartalmazó listát. A listára valamennyi olyan növény felkerült, amely étrend-kiegészítőben történő alkalmazásának, alkalmazhatóságának kérdése felmerült, de élelmiszerként (tekintettel arra, hogy az étrend-kiegészítő, élelmiszer) történő használata veszélyes lehet. Ebben a listában megtalálhatóak a kender növény egyes részei (hajtás, levél, virág) a kannabionid hatóanyaguk miatt, viszont ezek között a kender magja nem szerepel.
Welcome To Tijuana! Tequila, Sexo & Marihuana!
Az tehát egyértelmű, mi a helyzet a kábítószer előállítására alkalmas növények termesztésével, illetve az azokból készült termékek forgalmazásával az EU-n belül. Felmerül ugyanakkor a kérdés, milyen szabály vonatkozik azokra az import termékekre, amelyek az unión kívülről érkeznek?
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Nos, az Európai Unión kívüli, úgynevezett harmadik országból az unió területére élelmiszert behozni csak a hatályos állategészségügyi és élelmiszerbiztonsági előírásoknak megfelelően lehet. Az állati eredetű összetevőt nem tartalmazó élelmiszer termékek behozatala a terméket kísérő kereskedelmi okiratokkal (számla, szállítólevél) történik, biztosítva az élelmiszer tételeinek megfeleltethetőségét, azonosíthatóságát, ezáltal a nyomonkövethetőségét.
Emellett biztosítani kell, hogy a behozott élelmiszerek legalább a EU-ban előállított élelmiszerek higiéniai szabványainak vagy azokkal egyenértékű szabványoknak megfeleljenek. A megfelelő kereskedelmi okiratokkal behozott élelmiszerek forgalomba hozatalt megelőző kötelező laboratóriumi vizsgálatát, engedélyeztetését jogszabály ugyanakkor nem írja elő.
Ennek ellenére a NÉBIH tapasztalatai szerint nem jellemző, hogy kiskereskedelmi láncok egy-egy termék forgalmazását megelőzően a hatóság véleményét kérik. Mint mondják,
- foglalta össze tapasztalatait az Élelmiszer- és Takarmánybiztonsági Igazgatóság.