Pénzcentrum • 2015. február 1. 12:55
Pár nappal ezelőtt bejelentést tettünk az élelmiszer-biztonsági hivatalnál, mert gyanús eredetű áruba botlottunk az egyik budapesti aluljáróban. A hivatal ezután intézkedni kezdett, és meg is állapította, hogy az ott árult gyümölcs kétes eredetű. Bírság járt az alkalmi kofáknak.
A Pénzcentrum a napokban számolt be arról, hogy az elmúlt hetekben visszatértek az illegális árusok a budapesti aluljárókba. Kartondobozokról, ládákról árulnak zöldséget, gyümölcsöt, csokit, esetleg ruhaneműt. Miután felfedeztük a nagyvárad téri aluljáróban a dobozokról árult gyümölcsöket, bejelentést tettünk a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) okostelefonos, külön erre fejlesztett alkalmazásán keresztül, a NÉBIH Navigátorral. Az alkalmazás lényege az, hogy bárki bejelentést tehet, ha gyanús élelmiszerrel találkozik, ha élelmiszerekkel kapcsolatos szabálytalanságot észlel.
Január 22-én tettünk bejelentést, 26-án már meg is kaptuk a választ, hogy az élelmiszerbiztonsági hivatal kivizsgálta az ügyet. Január 27-én pedig a vizsgálat eredményével, az intézkedés dokumentációjával jött az email. Eszerint a hatóság ellenőrzést végzett a bejelentett helyen, ott 4 kiló mandarint foglaltak le és vizsgáltak be. A hivatalos irat szerint:
Közben a NÉBIH pedig köszönetét fejezte ki, hogy tudatos vásárlóként lépéseket tettünk az élelmiszer-biztonság jobbá tételének érdekében.
Azóta újra jártunk arra, és megint árusok jelentek meg késő este a Nagyvárad téren. Úgy tűnik, folyamatos ellenőrzésekre lesz szükség.
A NÉBIH Navigátor applikációt decemberi megjelenése óta eddig mintegy 2200 alkalommal töltötték le. Az alkalmazás segítségével többféleképpen is bejelentést tehetnek az ügyfelek, melyet alapvetően két részre bonthatunk: írásos és szóbeli bejelentésekre. "Írásos formában" (közvetlen e-mail küldéssel, fénykép vagy hangfájl készítéssel és csatolással) eddig mintegy 50 észrevétel érkezett, amelyek fele minősült közérdekű bejelentésnek - tájékoztatta a Pénzcentrumot a NÉBIH.
Számos sikeres akció köthető az alkalmazás megjelenéséhez:
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
- Rögtön december elején ismeretlen eredetű és lejárt fogyaszthatósági idejű húst vontak ki a forgalomból és semmisíttettek meg az élelmiszerbiztonsági szakemberek.
- Egy Pest megyei étteremben a higiéniai körülményeket kifogásolta a bejelentő. A helyszínre érkező ellenőrök csótány jelenlétét észlelték a vendéglátóhelyen, így soron kívüli rovarirtást rendeltek el. Az étteremben tapasztalt egyéb élelmiszer-higiéniai, valamint élelmiszer-biztonsági szabálytalanságok miatt az üzemeltetővel szemben eljárást indítottak.
- Volt olyan vásárló, aki lejárt fogyaszthatósági idejű tejföl árusítása miatt tett bejelentést. A termékeket a hatóság - a helyszíni ellenőrzés során - elkobozta.
Nem mindegy, mit veszünk
Az ehhez hasonló bejelentésekre egyébként azért van szükség, mert saját és mások egészsége is veszélyben van, ha ehhez hasonló helyeken zöldségeket és gyümölcsöket árulnak, és mi meg ott vásárolunk.
- mondta el a Pénzcentrum megkeresésére Györki Niké, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének (MDOSZ) munkatársa.
Az aluljárókban kapható többi termék, csokoládé, édesség esetében az okozhat egészségügyi problémát, hogy azokat gyakran a szavatossági idő lejárta után értékesítik.