Ez az, amit soha ne csinálj a bankkártyáddal, mert sok pénzt bukhatsz

Pénzcentrum2015. január 19. 11:45

Időről-időre foglalkoznunk kell a PIN-kód biztonságával, konkrétabban azzal, mennyire veszélyes bankkártyánk mellett, pénztárcánkban felírva tartani a titkos kódot. Olvasónk fórumunkban vagy Facebook-oldalunkon rendre meg is jegyzik, mennyire felesleges tanács ez, hiszen senki nem annyira óvatlan, hogy ilyen veszélynek tegye ki a pénzét. Most egy újabb példát mutatunk.

A Szigetvári Rendőrkapitányság lopás gyanúja miatt indított eljárást ismeretlen tettes ellen.

Az ismeretlen férfi még novemberben egy szigetvári óvoda öltözőjéből ellopott egy pénztárcát, majd még aznap a pénztárcában lévő bankkártyával több alkalommal vett fel készpénzt.

Az elkövető egy 30 év körüli, átlagos testalkatú férfi. A bűncselekmény elkövetésekor fekete-fehér sportcipőt, farmernadrágot, sötét sportkabátot és fehér, zászló mintával ellátott baseball sapkát viselt.

Ő az:

Az eset több szempontból is érdekes:

1. Bár nem tudjuk 100 százalékos biztonsággal kijelenteni, szinte biztos, hogy a bankkártya mellett a PIN-kód is ott volt a pénztárcában (esetleg magára a kártyára ráírva). Az is elképzelhető, hogy egy rendkívül egyszerű PIN-t adott meg a kártya birtokosa (pl.: 1234).

A bankkártyabiztonsággal foglalkozó szakértők még mindig rengeteg ilyen esettel találkoznak: ha sikeres a készpénzfelvétel, az szinte mindig első próbálkozásra sikeres, azaz a bűnöző egyből tudja a kódot.

2. A rendőrségi közlemény szerint több alkalommal is vett fel készpénzt a tolvaj. Ez pedig azt is jelentheti, hogy a kártya birtokosának nem volt beállítva SMS-értesítő. Feltételezhető ugyanis, hogy ellenkező esetben azonnal észlelte volna, hogy valaki pénzt vesz fel a kártyájával, és még a második próbálkozás előtt letilthatta volna azt.

JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

3. Kevesen tudják, hogy ilyen esetekben (amikor az ellopott kártya PIN kódját használva tudják megkopasztani a bankszámlánkat)

a bank várhatóan nem fogja megtéríteni a kárunkat.

Így nemcsak az igen borsos, akár 15-20 ezer forintos kártyaletiltási-és pótlási díjat kell majd megfizetnünk, hanem bizony a veszteségek is minket terhelnek.

A bankok általános szerződési feltételeiben ugyanis külön kikötik, hogy a kártyatulajdonos gondatlan magatartása következtében bekövetkező visszaélésekért nem viselik a felelősséget. Ilyen lehet például, amikor

  • a felírt PIN kódot a kártyával egy helyen tartjuk a pénztárcánkban
  • a kártyára írjuk fel a PIN kódot
  • személyes adatokból (születési dátum) kikövetkeztethető a kód
  • vagy esetleg könnyen kitalálható (1234, 1111)

Ilyenkor igen kicsi a valószínűsége, hogy a pénzünkből bármennyit is viszontlássunk. Ezenfelül arra is érdemes odafigyelni, hogy például a sorban mögöttünk állók fizetéskor ne tudják lelesni, hogy mely gombokat nyomjuk meg a bolti terminálon vagy az ATM-en.

Ha bebizonyosodik, hogy harmadik félnek kiadtuk bármely azonosítónkat (PIN kód, kártyaszám, lejárati dátum), akkor szintén nem fog fizetni a bank.

Címkék:
vásárlás, bankkártya, ATM, PIN-kód,