Pénzcentrum • 2014. december 30. 06:01
Közeledik a szilveszter, és a legtöbb magyar háztartásban még mindig virsli kerül az asztalra az óévbúcsúztatás alkalmával. Bár sokan ódzkodnak az efféle húskészítményektől, akadnak már olyan termékek is, melyek hústartalma eléri a 80 százalékot (a minimális 40 százalék helyett). Igaz, az áruk is borsosabb, míg már 550 forintos kilónkénti áron is vehetünk frankfurti virslit, a prémium kategóriás termékek 2000 forintos kilónkénti áron kaphatók. A Pénzcentrum az agrárszektor.hu támogatásával megnézte, melyiket érdemes venni.
A teszt során tizenkét fajta, prémium kategóriás bécsi vagy frankfurti roppanós virslit vizsgáltunk meg közelebbről. Az íz és az állag számított a legtöbbet, ezekkel együtt kellett értékelni mennyire roppanós a virsli, vagy milyen a színe, kívánatos-e, amikor a tányérra kerül. Illetve a csomagolást is pontozni kellett, hiszen sok esetben csak az alapján döntünk.
Kóstolóink előbb a csomagolást tesztelték úgy, hogy az összeset egyszerre vehették szemügyre, majd következett a vakteszt. A tizenkét fajtát egyesével szolgáltuk fel nekik úgy, hogy nem látták, melyiket próbálják épp. Mustárt nem ehettek, nehogy befolyásolja az ízeket, illetve kenyeret is csak akkor kaptak, amikor várakoztak a következő adagra.
A külső értékek
A virslik csomagolását 1-től 5-ig lehetett pontozni, a tesztben kilenc ember vett részt, így egy-egy fajta maximum 45 pontot kaphatott a külsejére.
- Az 1. helyezett a Sága bécsi virsli 37 ponttal - de amint látni fogjuk, nem minden a külcsín, az előzetes várakozásokkal ellentétben csak az utolsó lett íz és állag alapján.
- A 2. helyen a csomagolás alapján a Pick békebeli virsli végzett 32 ponttal - az összesítésben egyébként pont ez segítette győzelemhez, hiszen a belső alapján csak a második helyen végzett, a külső pontokkal azonban felkúszott az első helyre.
- A dobogó legalsó fokán a Wiesbauer bécsi virsli végzett 30 ponttal
- Utolsó helyen pedig mindössze 14 pontos csomagolással az Auchan bécsi virsli landolt.
Íz és állag
A belsőt szintén kilenc ember értékelte, 5-5 pontot adhattak az ízre, illetve az állagra. Így összesen a belső tulajdonságok 90 pontot értek.
- Az 1. helyen a belső tulajdonságok alapján a Linessa bécsi virsli végzett 65 ponttal - a tesztelők kiemelték kellemes füstölt ízét, és azt, hogy igazi roppanós típus. Bár akadt, aki túl sósnak találta.
- A 2. hely a Spar frankfurti virslié 58 ponttal. Ugyan volt, aki csak "majdnem jó ízű"-ként jellemezte, mégis előkelő helyen végzett. Egyik tesztelőnk maga is megvenné, sokan pedig kiemelték, hogy csúnya színe ellenére finom.
- A 3. helyet holtversenyben a Tesco bécsi virsli és a Pick békebeli virsli megosztva kapta, 56 - 56 ponttal. A Picknél a legtöbb kóstoló nagyra értékelte a roppanósságot és azt, hogy természetes színe van (összehasonlításképp: sok virsli túl narancssárga, vagy rózsaszín volt, ennek elvárt virsliszíne volt). Ízét sokan harmonikusnak ítélték, bár volt, aki semlegesnek, sőt akadt, aki vízízűnek jellemezte. A Tesco virsli volt az egyetlen, amelyik bárkitől két maxpontot is kapott, azaz egy embernél ez volt a legfinomabb és legjobb állagú. Pedig ez sem aratott osztatlan sikert, volt aki savanyúként, vagy csak nagyon rossz ízűként írta le.
- Az utolsó helyet megosztva az Auchan bécsi virsli és a Sága bécsi virsli kapta a belső tulajdonságok alapján, 28 ponttal zártak. Az Auchan termékét az egyik kóstolónk egyenesen gyalázatosnak nevezte, és sokaktól kapott dupla egyest. A Sága került utoljára az asztalra, így talán már a virslimérgezés közeli állapot is felelős a rossz pontokért, de tény, hogy nagyon leszerepelt, gumis állagúnak és rossz ízűnek ítélték kóstolóink.
A nagy magyar virsliteszt végső eredményei
Valószínűleg a tizenkét vizsgált virsli bármelyikét szívesen fogyasztanánk szilveszterkor, azonban egymás mellé helyezve őket kialakult a rangsor. A belsőre adott pontok átlaga 44 lett, azaz az 50 százalékot sem érték el a virslik az ítészeink szerint. A csomagolások a vártnál néha többet ígértek, a Tesco, a Lidl és a Pikok hármasnak viszont jobb volt az íze, mint amennyire csinos volt a csomagolása.
Íme, a végső sorrend, az árak és a mennyiségek.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Magyarországon csak az kerülhet forgalomba virsli néven, ami megfelel a Magyar Élelmiszerkönyv előírásainak.
Vásárlás előtt érdemes egyébként mindig elolvasni a hústartalomra vonatkozó információkat, átfutni az összetevőket, és az árral összevetve mérlegelni vásárláskor.