Pénzcentrum • 2014. október 13. 15:15
Ritkán látható felvételeket tett közzé a rendőrség. A videón és a képeken olyan eszközök szerepelnek, amelyekkel a bűnözők bankkártya-adatokat szereztek meg, természetesen illegálisan.
Mások bankkártya adatainak felhasználásával akart pénzhez jutni az a négy férfi, akiket a napokban fogott el a rendőrség.
A Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda hivatalos nevén
folytat eljárást két magyar, illetve két román állampolgárságú férfi ellen.
Az ORFK Kommunikációs Szolgálatának tájékoztatása szerint a gyanúsítottak illegális úton szerezték meg külföldi személyek bankkártya adatait, amelyeket hamis bankkártyákra másoltak, majd különböző belvárosi üzletekben vásároltak - többször sikerrel.
A rendőrök a négy férfit a VI. kerületben érték tetten, és fogták el. A ruházat-, és csomagátvizsgálásuk, valamint a náluk tartott házkutatás során a nyomozók hamis bankkártyákat, valamint hamis bankkártyák készítésére alkalmas eszközöket és alapanyagokat foglaltak le.
Így védekezhetünk
A bűnelkövetés módja és a lefoglalt eszköz arra utal, hogy a csalók úgynevezett klónozásos technikával dolgozhattak, azaz az adatokat bankjegykiadó automaták használatakor, egy illegális adatszerző eszközzel szerezhették meg, a klónozott kártyákat pedig vásárláskor használták fel.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A klón annyit jelent, hogy az egyszer létező kártyát valamiféleképpen megtöbbszörözik, és az eredeti és a klónja - annak felderítéséig - egyszerre létezik. És természetesen, amíg le nem bukik, más is fizet a mi kártyánkkal, pontosabban annak egy másával. A visszaélés különleges veszélye, hogy a visszaélés során a kártyabirtokos zsebében végig ott az eredeti kártyája és mit sem sejt arról, hogy közben mások a számláját használják.
A bankok alapvetően sokat tesznek annak
érdekében, hogy olyan ellenlépéseket alakítsanak ki, hogy az
ilyen csalásokat nagyban megnehezítsék, illetve
ellehetetlenítsék. A bankok monitor rendszere és az
ügyfeleknek küldött SMS ugyanakkor általában nagyon rövid idő alatt kiszűrik ezeket a
tranzakciókat.
A klónozásos kártyacsalásnál különösen fontos ellenszer a napi limit beállítása, illetve az sms-értesítés, amely tudatja, ha olyan tranzakciót hajtottak végre, amelyet nem a tulajdonos kezdeményezett. A napi limit beállításánál javasolt egy alacsonyabb összeget megadni, és csak nagyobb vásárlások/készpénzfelvétel idején (akár mobilbankunk segítségével) ideiglenesen megemelni a limitet. Ha olyan pénzmozgást tapasztalunk, amit nem mi kezdeményeztünk, ne habozzunk, azonnal hívjuk fel bankunk ügyfélszolgálatát, és érdeklődjünk arról is, szükséges-e rendőrségi feljelentést tennünk.
Készpénzfelvétel előtt ellenőrizzük, hogy az ATM pénzkiadó nyílásán nincs-e ragasztásra, átalakításra utaló nyom, illetve nem találunk-e szokatlan, oda nem illő tárgyat vagy rongálás nyomait az automatán. Ha a tranzakció során kártyánk megsérül, vagy az ATM nem adja ki, hívjuk a bank telefonos ügyfélszolgálatát, és azonnal blokkoltassuk bankkártyánkat.