Romlott élelmiszerek a magyar boltok polcain: mit veszünk valójában?

Pénzcentrum2014. augusztus 5. 10:36

Nyáron fokozott figyelmet kap az élelmiszerbiztonság, hiszen ilyenkor sokkal több a fény, nagyobb a meleg, ez gyorsítja az erjedési folyamatokat. Emellett például a már leszedett gyümölcsökben gyors vitaminveszteséget is okoz a fény. A kukába kerülő élelmiszerek 30-35 százaléka is nyáron romlik meg.

A magyar lakosság több mint fele vásárolt már boltban romlott élelmiszert, 69 százaléka pedig találkozott már az élelmiszerromlás problémájával otthon. Ennek ellenére a fogyasztók kétharmada még sincs tisztában azzal, hogy milyen hatással van a fény és a meleg az élelmiszerekre - derül ki a Tetra Pak legfrissebb lakossági kutatásának adataiból.

"A megkérdezettek harmada ismerte el, hogy már tapasztalta azt a jelenséget, hogy a folyékony élelmiszerek a melegben hamarabb megromlanak, megbuggyannak, megsavanyodnak" - mondta Molnár Zita, a Tetra Pak Hungária Zrt. kommunikációs igazgatója. A külső hőmérsékletre érzékeny folyékony élelmiszerek nyáron élelmiszerbiztonsági szempontból reflektorfénybe kerülnek, hiszen igen fontos, hogy ételeink és italaink minőségét ne befolyásolja a meleg évszak.

Miért romlik az étel?

Az élelmiszerromlás legfőbb kiváltó okai a fény és a hő, amelyek párolgást, vízvesztést okoznak, átalakíthatják az élelmiszer mennyiségét és tömegét. A mikroorganizmusok szaporodása okozza a termék erjedését, ebből adódóan szín- és ízváltozást lesz tapasztalható. Bár a növények fejlődéséhez elengedhetetlen a fény és az oxigén, az érett és leszedett gyümölcsökben és az élelmiszerekben a fény hatására nagymértékben csökken a vitamintartalom. A B2 vitamin mennyisége a közvetlen napsugárzásnak kitett élelmiszerben néhány óra alatt akár 90 százalékkal, a C-vitaminé pedig mindössze egy óra alatt 70 százalékkal is csökkenhet. A három nyári hónap alatt 662-vel több a napsütéses órák száma, mint télen, és jelentősen magasabb a szórt fény intenzitása, ezért nyáron hamarabb romlanak meg az élelmiszerek.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

"Nem véletlen, hogy a C-vitaminok a gyógyszertárak polcain is sötét üvegben vannak, így akadályozzák meg, hogy gyors minőségromlás következzen be. Az italok kartondobozban való tárolásának is az a célja, hogy a fénytől megóvja a terméket, egészen pontosan ízében, állagában, és színében őrizzék meg a terméket" - mondta el Miháldy Kinga, élelmiszer-minőségbiztosító agrármérnök. Szerinte a vásárlás során is igen fontos, hogy a romlandó ételeket legutoljára válasszuk ki a boltban, és hűtőzacskóban vigyük haza nyáron az ételt. Minél hamarabb a hűtőbe kell juttatni vásárlás után a termékeket.

 

Címkék:
vásárlás, élelmiszer, nyár,