Így trükköznek a vásárlók a netes rendelésekkel

Pénzcentrum2014. július 23. 17:38

Új fogyasztóvédelmi szabályozás lépett életbe az Európai Unióban, így Magyarországon is június 13-án. A vásárlókat ezentúl sokkal több fogyasztói jog illeti meg. A netes rendelésnél például jóval több időt kapunk arra, hogy meggondoljuk magunkat, de szigorítják a termékbemutatókra vonatkozó szabályokat is. Az már most, bő egy hónappal később is jól látszik, hogy sokan visszaélnek ezzel a lehetőséggel, és arra használják a vásárlástól való elállás jogát, hogy ingyen használjanak bizonyos termékeket.

Ha webshopban veszünk valamit, azt 14 napon belül visszaküldhetjük, és visszakapjuk az árát. A Pénzcentrum.hu korábban többször is foglalkozott ezzel a témakörrel, ezeket a cikkeket elolvashatod itt, itt és itt. Ez a fogyasztókat védő szabály elvileg csak a kipróbálást szolgálja, a használatot már nem, de könnyű vele visszaélni. Mindez a vevőnek nagyon kényelmes, de néhány boltnak nem: nyaralást fényképező emberek, foci vb-re készülő kocsmák és LAN-partis kockák is visszaélnek vele.

Mit nem lehet visszaküldeni?
• lezárt CD-k, DVD-k (hang-, képfelvétel és szoftver is), amiket felbontottak,
• egyedi termékek (pl. méretre szabott öltöny),
• a higiéniai okból lezárt termékek (pl. óvszer),
• árverésen (nem fix áron) vett dolgok,
• napilapok, romlandó dolgok (pl. megrendelt pizza),
• személyszállítás (pl. repülőjegy).

A boltokat zavarja, hogy túl sok dolgot küldenek vissza nekik. Az Index megkeresésére az iPon ügyvezetője, Parádi András például elmesélte, hogy valaki vett egy nyomtatót, kinyomtatta a szakdolgozatát, majd szinte üres patronnal visszavitte a gépet. A legkirívóbb eset pedig egy 400 ezer forintos gamer számítógéppel esett meg, amint péntekre kért a vevő, majd hétfőn visszahozta, hogy jó volt a hétvégi LAN-party, de nem kéri mégsem. Inkább használja tovább a régit, csak fel akart vágni az ismerősök előtt.

A rendelet szerint a fogyasztó "csak a termék jellegének, tulajdonságainak és működésének megállapításához szükséges használatot meghaladó használatból eredő értékcsökkenésért felel." Egy ruhát fel lehet próbálni például, de hordani már nem lehet - pont ahogy egy üzletben. Az elállási jog lényege az, hogy ugyan olyan helyzetbe kerüljön a vevő, mintha egy üzletben vette volna meg a dolgot. Ebbe természetesen belefér a doboz kibontása is, mert ez szükséges ahhoz, hogy meg lehessen nézni a terméket (a dobozt többnyire a boltban is kinyitják, ha a vevő kéri). Használni viszont már nem szabad a terméket, például egy cipőt, úgyhogy ha valaki két hétig hordta és ebben ment kirándulni is, csak olcsóbban adhatja vissza. De visszaadhatja.

Fontos kivétel, hogy az elállási jog csak magánszemélyekre (fogyasztókra) vonatkozik, céges vevőkre, vagy olyanokra nem, akik a szakmájukhoz használják a terméket. Akkor se lehet visszaküldeni a terméket, ha magánembertől és nem egy cégtől vettük.

Hogyan szerzem vissza a pénzem?

A visszaküldés két lépésből áll: először szólnunk kell a boltnak, hogy el akarunk állni a vásárlástól, majd tényleg vissza is kell küldeni a terméket. Az átvételtől számítva 14 napunk van az elállás közlésére, amit emailben, telefonon, személyesen, vagy írásban is megtehetünk. Legjobb az email, mert egyszerű és utólag is lehet bizonyítani a levél elküldését. Az átvétel napját is bizonyítanunk kell valahogy, ha mondjuk postán/futárral érkezett, érdemes kérni egy papírt a szállítótól, amin rajta van, hogy mikor érkezett meg a dolog.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság azt javasolja, hogy miután megírtuk a boltnak, hogy el akarunk állni a vásárlástól, várjuk meg a visszajelzésüket, hogy tényleg visszafizetik-e a vételárat. Ezzel el lehet kerülni, hogy úgy maradjunk a termék nélkül, hogy még a pénzt se kapjuk vissza. Az elállásnál nem garanciáról van szó, tehát nem csak a hibás dolgokat lehet visszaküldeni, hanem a hibátlanokat is.
A visszaküldésre újabb 14 napunk van az elállásról szóló email elküldése után. Ennyi idő alatt csak útjára kell indítani a terméket, tehát mondjuk fel kell adni a postán, nem szükséges, hogy meg is érkezzen a boltba.

A boltnak nemcsak a termék árát, hanem az eredeti szállítási költséget is vissza kell adnia, kivéve ha expressz kértük a terméket. Ilyenkor csak a rendes szállítás költségét adják vissza. A visszaküldés árát viszont mindenképpen nekünk kell állnunk.

 

Címkék:
vásárlás, internetes kereskedelem, online, gamer telefon, sar érték,