Pénzcentrum • 2014. május 24. 08:08
"Zabálják" a kaparós sorsjegyeket a magyar szerencsevadászok; alig 3 év alatt megduplázódott az eladott mennyiség. A legtöbben a legolcsóbb, 200 forintos sorsjegyeket választják, de akadnak szép számmal, akik ezer forintot sem sajnálnak egyetlen kaparósra.
"Zabálják" a kaparós sorsjegyeket a magyar szerencsevadászok - derül ki a Szerencsejáték Zrt. lapunk számára küldött statisztikáiból. Míg 2011-ben is több mint 26,3 milliárd forintra rúgott a társaság sorsjegyekből származó árbevétele, addig 2012-ben 33 százalékkal, tavaly pedig további 36 százalékkal növekedett ez a mutató. A növekvő árbevétel természetesen a tiszta játékbevételre is jó hatással van; ezen időszak alatt közel megduplázódott a kifizetett nyeremények után a társaság kasszájában realizálódó eredmény.
Bár a jelentős növekedés természetesen számos dologgal magyarázható, azonban legnagyobb hatást rá vélhetően a nyerőgépek betiltása gyakorolt. Mint ismert, a hazai szerencsejáték piacon a törvényhozó szabadon eldöntheti, milyen mértékben teszi lehetővé a piaci szereplők szerepvállalását, és hogy azt állami monopóliumban tartja-e. Ezzel összhangban a jogalkotó a szerencsejáték szervezéséről szóló törvény 2012 október 10-étől hatályos egyes módosításaival betiltotta a pénznyerő automaták működtetését.
Addiktológusok szerint azonban a szerváltás fogalma nemcsak a drogfüggőknél, hanem a szerencsejáték-fogyasztóknál is jelen van; főként, ha egy adott terméket kivonnak a forgalomból. Ilyenkor a fogyasztó az egyik "függőséget" egy másikra cseréli. Így a hangsúly vélhetően áttevődött a nyerő-automatákról a sportfogadásra, a kaszinókra, az interneten elérhető különféle játékokra, vagy például a kaparós sorsjegyekre, amit a statisztikai adatok is igazolnak. A szerváltás jelensége egyébként azt jelzi, hogy a háttérben álló "függőség" érintetlen maradt, noha a tünetei változtak.
Egyébként a Szerencsejáték Zrt. 2010-ben publikált tanulmánya szerint Magyarországon a felnőtt lakosság körülbelül 1,2 százalékáról lehet azt mondani, hogy szerencsejáték-függő, azaz beteg. Mérsékelten veszélyeztetettnek 3,8 százalék tekinthető, míg 5,7 százaléknyi alacsony rizikójú szerencsejátékosnak. E szerint hazánkban mintegy százezer ember játékfüggő. Természetesen nem csak az orvosi esetekre vonatkozik, hogy egy játékról - annak megszűnésével - áttérnek egy másikra, érdemes azonban mindenkinek tisztában lenni a függőség intő jeleivel.
30; 55; 59; 71; 80
Ha szeretnéd tudni, hogy volt-e telitalálat, és hogy elvitte-e valaki a több mint egymilliárd forintos főnyereményt, KATTINTS IDE!
Intő jelek! Ha az alábbi felsorolásból néhány igaz rád is, gondold át a szerencsejátékhoz való viszonyod, és változtass!
- A játékok gyakran lekötik a figyelmem
- Nőnek a játékra fordított kiadásaim
- Bár erőfeszítéseket teszek a kiadások csökkentésére, mégis egyre többet játszom
- Feszültséget érzek, ha nem játszhatok annyit, amennyit szeretnék
- Azért játszom, hogy elfeledjem a problémáimat
- Újra és újra játszom, hogy visszanyerjem a játékban elveszített pénzem
- Hazudozom a tartozásaimról és arról is, mennyit játszom
- Kölcsönöket kérek, illetve veszek fel, hogy azokból fedezzem a játékadósságokat
- Lopok, vagy csalok azért, hogy pénzt szerezzek a játékra
- Kockára teszem az állásom és a családom, hogy játszhassak
- Szemrehányásokat kapok a családtagoktól, barátoktól a túlzott játék miatt
A játékszenvedély a következő súlyos, gyakran pénzügyi következményekkel járhat:
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
- pénzzavar, majd egyre nagyobb mértékű eladósodás
- munkahely, lakás elvesztése
- családi és párkapcsolati problémák
- konfliktusok a közvetlen környezetünkben lévő emberekkel: barátokkal, ismerősökkel
- a hobbi és az érdeklődés feladása
- magányosság, izoláció
- az életöröm megszűnése, depresszió kialakulása
- bűntettek elkövetése (lopás, csalás, sikkasztás, hogy az elvesztett pénzt pótoljuk)
Black Jack, Buksza és a többiek
Az eladott darabszám szerint egyébként a legkedveltebbek a legolcsóbb, sorrendben a 200 forintos, illetve 300 forintos sorsjegyek Magyarországon. A néhány száz forintos nyerőlapokat azonban a legdrágább, ezer forintos kaparósok követik, míg a legkevesebbet az 500-as szerencsekártyákból adnak el. A Szerencsejáték Zrt. közlése szerint a magyarok kedvenc kaparósa címet az egyik legrégebbi és legolcsóbb termék, a Black Jack, valamint a legdrágább, a Buksza viseli.
Mellettük nagy népszerűségnek örvend jelenleg a négy lottótársaság együttműködésével készült Nyerő négyes, és általában meglepően jól teljesítenek a szezonális/tematikus sorsjegyek is. Amellett, hogy a kaparós sorjegyek kedvelt jellemzője, hogy a nyeremények rögtön a kaparás végeztével megismerhetők, illetve át is vehetők, egyre többen adják ajándékba is a szerencsehozó lapokat, lemondva ezzel a kaparás izgalmáról. Érdekesség például, hogy sokan esküvői ajándékként visznek sorsjegyet, de előfordul az is, hogy kifejezetten ezt kéri az ifjú pár.