A mobilok nem elég biztonságosak a fizetéshez?

Pénzcentrum2013. január 22. 14:20

Az okostelefonos platformok biztonsági kockázatainak elhárítása a legfontosabb akadálya a mobilfizetések széles körű elterjedésének a bostoni Fed tanulmánya szerint. Emellett a felhasználók oktatása valamint az érintett pénzügyi intézmények, telekommunikációs cégek, technológiai vállalatok, szabályozók, kereskedők és kártyatársaságok együttműködése is fontos tényező ebben - írja a banktech.com.

A bostoni központi bank tanulmánya szerint a mobilplatformok biztonságossága kulcsfontosságú a mobilfizetések elterjedésében. Ahogy a felhasználók egyre többen használnak legalább minimális védelmet telefonjaikon, a biztonsági szakembereknek elébe kell mennie a felmerülő problémáknak, és csökkenteniük kell a kockázatokat minden olyan területen, ahol csak lehet. A Fed-tanulmány a Javelin kutatócég által gyűjtött adatokra hivatkozva megemlíti, hogy az okostelefont használók 66 százaléka egyáltalán nem látja el kódvédelemmel telefonját. A gyenge védelem mellett a személyes bejelentkezési adataikat is elmentve tárolják, tovább növelve a visszaélések potenciális kockázatát, amikor fizetési alkalmazásokat használnak.

Az érintett szereplők, így a pénzintézetek, technológiai vállalatok, kártyatársaságok, telekommunikációs cégek, kereskedők és szabályozók együttműködése különösen fontos lenne annak érdekében, hogy a legjobb megoldásokat és szabványokat tudják létrehozni. Olyan sztenderdek létrehozása lenne célszerű, amely lehetővé tenné a mobilfizetéseket minden mobiltárcán és telefonon keresztül, ezzel könnyebb lenne megtalálni a biztonsági réseket. A tanulmány szerint a már kifejlesztett, telefonokba épített titkosító egység használata olyan technológia, amellyel biztonságosan lehet tárolni és felhasználni a mobilfizetési alkalmazások adatait.

A magyar mobilfizetés nemzetközi szinten is biztonságosnak számít
Magyarországon már több mint 60 ezren töltötték le a MasterCard Mobile mobilfizetési alkalmazást, amit egy konzorcium - a MasterCard, az FHB Bank, a Magyar Telekom, a Telenor, valamint a Cellum - hozott létre. Az alkalmazás fejlesztői szerint a magyar rendszer kiemelkedően biztonságos: a banki szintű biztonságot az ún. "titok megosztás" technológia garantálja. Ennek lényege, hogy a titkosított bankkártya adatoknak csak egy részét tárolja a telefonos applikáció, a másik részét biztonságos szervereken őrzi a rendszer, így az adatok lopás vagy hacker-támadás esetén sincsenek veszélyben.

A MasterCard Mobile-lal történő fizetéskor nem kell megadni sem a bankkártya számot, sem a bankkártya biztonsági CVC vagy PIN kódját. A kártyabirtokos a telefonszámát, vagy kifejezetten a szolgáltatáshoz biztosított azonosítóját adja meg fizetéskor, és a telefonjára érkező, a tranzakció adatait tartalmazó fizetési kérést egy hat számjegyű, alfanumerikus titkos kód megadásával (mPIN) hagyja jóvá. A telefon nem tárolja a tranzakció adatait.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

A rendszer 2011. októberi magyarországi indulása óta nem történt visszaélés a MasterCard Mobile-lal kezdeményezett tranzakcióknál. A 0%-os csalási mutató egyedülálló a fizetési megoldások között.

Címkék: