Pénzcentrum • 2012. december 12. 10:32
Izgalmas közleményt adott ki kedden az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK), amelyben beszámolnak arról, milyen módszerekkel próbálkoztak a csalók az elmúlt hónapokban a legnagyobb hazai pénzintézetnél.
Mint írják, az OTP Bank és a rendőrség közötti kapcsolatban az elmúlt évben kiemelt terület volt a hitelezéssel, a bankkártyákkal, az elektronikus pénzügyi szolgáltatásokkal és értékesítési csatornákkal kapcsolatos jogellenes magatartások megakadályozása, az elkövetett jogsértések felderítése.
Azok, akiknek célja a bank munkatársainak megtévesztése, manapság a módszerek széles tárházát alkalmazzák.
A klasszikus módszert, azaz - a hitel-, kölcsön igényléshez - a hamis munkáltatói igazolás felhasználását modernizálták, alkalmazkodtak az elvárásokhoz. A rendőrség nyomozásai során nemegyszer tapasztalja, hogy az elkövetők már telefont vásárolnak az igazoláson feltüntetett munkáltató visszahívása érdekében, ezt a számot esetlegesen a Nemzeti Adó- és Vámhivatal nyilvántartásába is bejegyeztetik, annak érdekében, hogy a bank hitelügyintéző munkatársa a hitelkérelem ellenőrzése során ne találjon kockázati tényezőt. Az igényelt összeg folyósítását követően a "telefonos" gazdasági társaság elérhetetlenné válik csakúgy, mint az adós.
Még mindig a strómanok
Továbbra is problémát okoz az idős, mélyszegénységben élő személyek "strómanként" történő felhasználása hiteligénylőként, kezesként. Ezeknek a személyeknek a hiszékenységét, naivságát, néhány esetben az elesettségét is többen próbálják kihasználni.
Egyre növekvő számban tapasztalható az is, hogy az elkövetők hamis átutalási megbízásokat nyújtanak be. A bank ezen a területen is hatékony megelőző rendszerrel bír, hiszen a benyújtott dokumentumot minden esetben összehasonlítják a meglévő aláírásmintákkal, azaz a számlák felett rendelkezni jogosult személyek kézjegyével is.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
És persze a hackertámadások...
A pénzintézeteket sem kerülték el az elmúlt időszakban azok a támadások, amelyek a modern világ vívmányaként jelentkeztek, azaz az elektronikus, internetes úton elkövetett bűncselekmények. A rendőrség szerint az úgynevezett e-ügyintézés során felmerülő kockázatok kiküszöbölésére az ügyfelek gyakran minimális figyelmet sem fordítanak, jelszavaikat telefonon, e-mailen, egyéb internetes csatornákon megadják, lehetőséget teremtve a tisztességtelen szándékkal eljárók számára.
Mint arra a Pénzcentrum.hu több alkalommal is felhívta a figyelmet, fontos, hogy soha ne adjuk meg PIN-kódunkat ismeretleneknek, ne dőljünk be azoknak az e-maileknek, amelyek egy látszólagos ál-banki honlapra irányítanak minket. A pénzintézetek soha nem kérik PIN-kódunkat telefonon, e-mailben.