Chicago Budapesten: összeértek a szálak

Orosz Márton2012. november 6. 05:27

Idén áprilisban nagy sajtónyilvánosságot kapott, hogy több magyar bank ügyfelét is megkárosították: a gyanútlan áldozatok azt tapasztalták, hogy néhány óra különbséggel nagyobb összegeket vettek le bankszámlájukról, egymástól több tízezer kilométer távolságban, például Budapest után Chicagóban. Úgy tűnik, a rendőrség már megtalálta azt az elkövetői kört, amely elkövette a tavaszi csalássorozatot, videó is készült a módszerről.

A Nemzeti Nyomozó Iroda egy hete adott ki közleményt arról, hogy a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda nyomozói a BRFK Gazdaságvédelmi Főosztállyal együttműködve 2012. október 26-án az éjjeli órákban, Budapest belvárosában elfogtak két férfit, akik - amint az az alábbi videón is látszik- az egyik kereskedelmi bank által üzemeltetett ATM-re adatmásoló eszközt próbáltak felszerelni. A felvétel egyik érdekessége, hogy a gondosan álcázott elkövetőknek mindössze néhány másodpercre van szükségük ahhoz, hogy felhelyezzék az eszközt az ATM nyílására.



Az elfogást követően a személyeket a nyomozók őrizetbe vették, kihallgatták és készpénz helyettesítő fizetési eszközzel való visszaélés bűntett megalapozott gyanúja miatt velük szemben büntetőeljárást indítottak. A nyomozóhatóság előterjesztésére a gyanúsítottakat az illetékes bíróság előzetes letartóztatásba helyezte.

A chicagói szál

A nyomozás eddigi adatai szerint a magyar állampolgárságú gyanúsítottak azon elkövetői kör tagjai, akik többek között még 2012. áprilisában is szereztek meg az általuk alkalmazott módszerrel bankkártya adatokat, amelynek birtokában akkor bűntársaik Chicagóban emeltek le a gyanútlan ügyfelek számláiról különböző összegeket.

Ezek lesznek 2013 legolcsóbb bankszámlái - KATTINTS!

Mint akkor az ügyről a Pénzcentrum.hu is beszámolt, magyar bankok ügyfelei azt tapasztalhatták, hogy néhány óra különbséggel nagyobb összegeket (esetenként több százezer forintot) vettek le bankszámlájukról, egymástól több tízezer kilométer távolságban (például Budapesten és Chicagóban). Volt olyan ügyfél, akit az éjszaka közepén a bankja riasztott - le is tiltotta a kártyáját, de már későn.

A Budapesti Rendőr-főkapitányság Kommunikációs Osztálya az ügy kirobbanásakor lapunkat úgy tájékoztatta, hogy a XIV. kerületi Rendőrkapitányságon négyen tettek feljelentést (a feljelentések száma azóta emelkedett), mert azt tapasztalták, hogy a bankszámlájukról ismeretlenek különböző összegeket emeltek le. A kerületi Rendőrkapitányság mindegyik esetben nyomozást rendelt el számítógépes rendszer elleni bűncselekmény elkövetésének megalapozott gyanúja miatt, ismeretlen tettes ellen.

A klónok háborúja

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

A bűnelkövetés módja arra utal, hogy a csalók úgynevezett klónozásos technikával dolgoztak, azaz az adatokat bankjegykiadó automaták használatakor, egy illegális adatszerző eszközzel szerezhették meg, a klónozott kártyákat pedig külföldön használták fel.

A klón annyit jelent, hogy az egyszer létező kártyát valamiféleképpen megtöbbszörözik, és az eredeti és a klónja - annak felderítéséig - egyszerre létezik. És természetesen, amíg le nem bukik, más is fizet a mi kártyánkkal, pontosabban annak egy másával. A klónozott bankkártyákat legtöbb esetben ATM-es készpénzfelvételre használják, igen ritka, hogy vásárlás is történjen vele. Ennek oka, hogy a klónozott bankkártyákon általában nem szerepelnek a bankkártya biztonsági elemei (pl. hologram, speciális karakter az előlapon, stb.). A visszaélés különleges veszélye, hogy a visszaélés során a kártyabirtokos zsebében végig ott az eredeti kártyája és mit sem sejt arról, hogy közben mások a számláját használják.

A klónozásos kártyacsalásnál különösen fontos ellenszer a mobilbank szolgáltatás: azaz a napi limit beállítása, illetve az sms-értesítés, amely tudatja, ha olyan tranzakciót hajtottak végre, amelyet nem a tulajdonos kezdeményezett. A napi limit beállításánál javasolt egy alacsonyabb összeget megadni, és csak nagyobb vásárlások/készpénzfelvétel idején (akár mobilbankunk segítségével) ideiglenesen megemelni a limitet. A vásárlási limitek változtatásnak nincs költsége.Ha olyan pénzmozgást tapasztalunk, amit nem mi kezdeményeztünk, ne habozzunk, azonnal hívjuk fel bankunk ügyfélszolgálatát.

A lapunk által megkérdezett szakértők szerint az egyik fontos eszköz, amit az ATM használónak keresni érdemes az egy, a mágnescsík adatainak megszerzésére irányuló szerkezet. Ezeket az adatokat annál a pontnál kell megszereznie a bűnözőknek, amelyen keresztül a kártya bejut az ATM-be, tehát az ilyen jellegű eszköszök a kártyanyílás közelében (esetleg a 24 órás zónák beléptető kártyaolvasójában) fordulhatnak elő. A mai kor technológiája már lehetővé teszi, hogy ezek az eszközök nagyon aprók szinte észrevehetetlenek legyenek. A bankok azonban mindent megtesznek annak érdekében, hogy olyan ellenlépéseket alakítsanak ki az ATM-eken, hogy ilyen eszközök felszerelését nagyban megnehezítsék, illetve ellehetetlenítsék. A bűnelkövetés módja abból fakad, hogy a mágnescsík, amelyről megszerezték az adatokat, olyan, mint egy magnószalag: leolvasni róla az adatot és ráírni egy másik kártyára nem jelent különösebb problémát.

A bankok monitor rendszere és az ügyfeleknek küldött SMS ugyanakkor általában nagyon rövid idő alatt kiszűrik ezeket a tranzakciókat, az ügyfelet pedig rövid vizsgálat után teljes mértékben kártalanítja a bank.

A chicagói eset kapcsán is fontos hangsúlyoznunk, hogy a csalások száma a magyar kártyahasználat egészéhez képest kifejezetten alacsonynak mondható. A kártyahasználat, különösen pedig a magyar kártyahasználat - a chipes kártyák elterjedése miatt- kiemelten biztonságosnak számít, azaz a banki, kártyabiztonsági szakemberek egyöntetűen azt tanácsolják, hogy nyugodtan használjuk a plasztikot (például a készpénz helyett).

Címkék: