Pénzcentrum • 2012. szeptember 26. 08:33
A szigorodó szabályok miatt a termelők szerint elkerülhetetlen a tojás további drágulása - írja a Napi Gazdaság.
Az uniós előírásnak megfelelően 2012. július végén már nem volt hagyományos ketreces tartású tojótyúk az országban, az állatjóléti célú technológiaváltás azonban nem állt le. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felmérése szerint 385 telepen már végrehajtották az átállást, további 14 esetében pedig még zajlott az átalakítás. Többségüknél év végére befejeződhet a ketreccsere és megkezdődhet a telepítés is, legkésőbb jövő márciusra azonban valamennyi beruházás befejeződik. A tojásszövetség szerint ágazati szinten nagyjából 20-25 milliárd forint beruházást jelentett a technológiaváltás, csak januárban 182 telep kezdte meg a hagyományos technológia megszüntetését, a múlt év végén pedig 102 olyan telepet záratott be a Nébih, ahol nem tudták teljesíteni az előírásokat.
A tojástermelő cégek koncentrációja mellett az is megfigyelhető, hogy ahol befejezték az átállást, ott a beruházás mielőbbi megtérülésének érdekében a korábbinál nagyobb az újonnan telepített állomány és így az ország közelebb kerül az önellátáshoz is − mondta Végh László, a Magyar Tojóhibrid-tenyésztők és Tojástermelők Szövetségének elnöke. A 4,4 milliós januári tojótyúkállomány július végére a technológiaváltás miatt egyébként 3,8 milliósra csökkent. A Baromfi Terméktanács adatai szerint az elmúlt évhez képest ígéretesen alakul a jércekihelyezés: amíg tavaly egész évben 3,67 millió darabot állítottak termelésbe, addig idén csak az első hét hónapban már 2,5 milliót.
Azt viszont egyelőre nem tudni, hogy a takarmányárak alakulása, illetve az árualapot nyújtó "versenytárs országok" tojóállomány-alakulása hogyan befolyásolja jövőre a termelőkedvet, illetve a tojásárakat. A termelők szerint a szigorodó szabályok szerint elkerülhetetlen a drágulás.
Az első félévben ugyanis 21 forint volt egy tojás önköltsége, míg a termelői ár júliusban 18,79 forint, ami ugyan 20 százalékkal magasabb az előző év azonos időszakához képest, mégsem fedezi a költségeket. A tojás csomagolóhelyi átlagára 28 százalékkal nőtt 2011 júliusához képest, elérve a 25,12 forintot darabonként, míg a fogyasztói ára meghaladta a 48 forintot.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)