Orosz Márton • 2012. szeptember 25. 12:42
A legfrissebb brit lapértesülések szerint leállítja az angolszász országokban Value, nálunk (korábban) Gazdaságos néven ismert márkájának forgalmazását a Tesco.
Jelentős lépésre szánta el magát a Tesco: 20 év után kivezeti a piacról a közismert Value (Gazdaságos) márkát - értesült a This is Money gazdasági hírportál. A lépés egyelőre csak Nagy-Britanniát érinti, arról nincs információ, hogy más országok is követnék a példát.
Tesco, Auchan: mi mikor vásárolhatunk tőlük az interneten? - KATTINTS!
Az üzletlánc 1993-ban vezette be az azóta világszerte ismertté vált kék-fehér logós Value márkát, amellyel alacsony árú saját márkás termékeit jelölte. A Value most teljesen eltűnik a polcokról, helyét egy új, modernebb - igaz, kevésbé jellegzetes- márka és dizájn, az Everyday Value (szabad fordításban Mindennapi Gazdaságosság) veszi át. Az új kereskedelmi márka színeiben halvány rózsaszín és a narancs dominál, ezzel - a Tesco szerint- magasabbra pozícionálják a termékeket.
Andy Yaxley, a Tesco élelmiszer-kereskedelmi igazgatója azzal indokolta a lépést, hogy felméréseik szerint a vásárlók már-már zavarban voltak, ha Value terméket kellett betenniük a kosárba. "A Tesco az egyik első olyan lánc volt, amely olcsó, saját márkás termékeket kezdett forgalmazni - a fogyasztói szokások azonban változnak. A vásárlói igényeket figyelve azt tapasztaltuk, hogy az Everyday Value termékcsalád lesz az, amelyet szívesebben választanak majd, olyan termékeket, amelyek finomabbak, egészségesebbek - és jobban is mutatnak" - tette hozzá.
Nélkülözhetetlen a kereskedelmi márka
A felmérések azt mutatják, hogy töretlenül hisznek az üzletláncok a saját márkás termékekben, a
számok pedig őket igazolják. Magyarországon például élelmiszerből, háztartási vegyiáruból is
többet költünk a szakzsargonban kereskedelmi márkásnak nevezett
termékekre, a vevők nem meglepő módon leginkább olcsóságukat kedvelik.
Az üzletláncok épp ezért egyre több ilyen terméket dobnak piacra.
Így spórolhatsz 15 ezer forintot, ha van okostelefonod - KATTINTS!
Az élelmiszer-kiskereskedelem bevétele a láncok saját márkás termékeiből
nőtt idén az első félévben, a tavalyi hasonló időszakhoz viszonyítva.
Kereskedelmi márkás élelmiszerekkel a boltok mintegy 165 milliárd forint
forgalmat értek el január-júniusban, míg háztartási vegyiáruval és
kozmtikummal több mint 26 milliárd forintot -többek között ezt állapítja
meg a Nielsen piackutató elemzése.
Élelmiszerre a kiskereskedelem vásárlói által idén az első hat hónapban kiadott minden 100 forintból 25 jutott kereskedelmi márkákra, ami 1-gyel több, mint tavalyelőtt. Az eladott áru mennyiségét tekintve a láncok saját márkáinak piacrésze stabilan 34 százalék, mind az idei, mind a tavalyi első hat hónap során.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Nálunk is van, ami cikinek számít
Az átlagok mögött jelentősen különböznek az arányok. Például a mélyhűtött termékek teljes hazai, értékben mért bolti eladásából a saját márkák 46 százalékot vittek el, az idei első félév során. Viszont csak 21-et a forró ital kategóriából, amely kávét, teát és kakaót foglal magában - mondta el a felmérés kapcsán Kocsis Eszter, a Nielsen ügyfélkapcsolati menedzsere. Az élelmiszerek között legalacsonyabb a saját márkák aránya, alkoholos italoknál 15, valamint édességeknél, ennek megfelelően ezekben a termékcsoportokban legmagasabb a gyártói márkák mutatója; 85, illetve 81 százalék.
A szakember figyelemre méltónak tartja, hogy néhány kategóriában csökkent a kereskedelmi márkák részaránya mind értékben, mind mennyiségben. Ez a gyártói márkák erősödését jelzi, például ásványvíznél, tejfölnél, ostyaszeletnél és cukorkánál.