Pénzcentrum • 2012. április 29. 08:01
Az MNB friss jelentése szerint a forintbankjegy-hamisítás továbbra is túlnyomórészt a magasabb címletű, 10 ezer és 20 ezer forintos bankjegyekre irányul. Az év első három hónapjában 913 darab hamis forintbankjegyet vontak ki a forgalomból.
2012 első negyedévében folytatódott a forintbankjegy-hamisítványok számának a tavalyi év második felében kezdődött enyhe emelkedése, az év első három hónapjában 913 darab hamis forintbankjegyet vontak ki a forgalomból - derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb Negyedéves jelentéséből.
A hamisítás nagysága a kismértékű növekedés ellenére a forinthoz hasonló nemzeti valuták sorában átlagosnak tekinthető. A hamis valuták előfordulása továbbra sem jelentős: a jegybank szakértői 372 darab különböző valutahamisítványt vizsgáltak 2012 első negyedévében. Ezen belül a hamis euróbankjegyek száma 290 darab volt.
A forintbankjegy-hamisítás továbbra is túlnyomórészt a magasabb címletű, 10 000 és 20 000 forintos bankjegyekre irányul. A gyakran első látásra megtévesztőnek bizonyuló hamisítványok egyszerű érzékszervi vizsgálatokkal (tapintással, fény felé tartva vagy mozgatással) és/vagy a kombinált Uv-A- és Uv-C-lámpa alatti ellenőrzéssel kiszűrhetők.
A jelentés szerint az MNB egyik legfőbb készpénz-stratégiai célja, hogy hatékonnyá tegye a pénzhamisítás elleni küzdelem módszereit, és az ebben való közreműködés fontosságára felhívja valamennyi készpénzt használó figyelmét.
Ennek jegyében a jegybank az elmúlt negyedévben is folytatta a hamisítványok előfordulása által legveszélyeztetettebb kereskedelmi szektor szűrőszerepének megerősítését célzó komplex programját. továbbra is kiemelt szerepet kapott a bankjegyekkel kapcsolatos ismeretek terjesztése, amelynek keretein belül az MNB szakértői ingyenes helyszíni képzésekkel készítik fel a hitelintézeti és főként a kereskedelmi pénztárosokat a bankjegyellenőrzés legkorszerűbb módszereire. Az MNB ebben az évben megismétli a tavalyi sikeres, Uv-A/C-lámpák beszerzését elősegítő kampányát is.
Mit tegyünk, ha hamis bankjeggyel találkozunk?
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A bankjegyek a hamisítás elleni védelem biztosítása érdekében több biztonsági elemet tartalmaznak. Ezek egyes fajtái szabad szemmel jól láthatók és felismerhetők, míg más típusai speciális segédeszköz alkalmazásával azonosíthatók. A bankjegyek tartalmaznak olyan hasonló megjelenésű biztonsági elemeket, amelyek minden címleten megtalálhatóak, és olyanokat is, amelyek csak egyes címleteken kerültek alkalmazásra.
A hamis bankjegy és érme fizetésül nem fogadható el. Az olyan bankjegyet és érmét, amelynek valódiságával kapcsolatban a legcsekélyebb kétség is felmerül, szakértői vizsgálatra valamely hitelintézetnek, a postának vagy a Magyar Nemzeti Banknak kell átadni.
Büntetőjogi szempontból a pénzhamisítás és a hamis pénz forgalomba hozatala bűncselekménynek - bűntettnek - minősül. De az is bűncselekményt - vétséget - követ el, és így büntethetővé válik, aki jóhiszeműen jut hozzá a hamis pénzhez, azonban amikor utólag észleli annak hamis voltát, annak tudatában, tehát szándékosan forgalomba hozza azt.