Féltucatnyi üzletlánc már bedobta a törülközőt! Ki lesz a következő?

Pénzcentrum2011. november 6. 15:33

Az elmúlt egy évben a kiskereskedelmi forgalom évek óta tartó folyamatos csökkenése miatt több mint féltucatnyi nagynevű kereskedelmi vállalkozás fejezte be a tevékenységét Magyarországon. mivel a jövő év sem ígérkezik könnyebbnek a kereskedők szempontjából, a fő kérdés az, melyikük lehet a következő áldozat?

Sajtóhírek szerint új gazdára találhatnak a Cora, a Match és a Profi boltjai. A francia-belga tulajdonú Delhaize-csoport a Napi Gazdaság piaci híreken alapuló értesülései szerint ugyanis eladná magyar érdekeltségeit. A lépés érthető lenne, hiszen a statisztikák szerint a magyar kiskereskedelmi forgalom 2007 és 2010 között folyamatosan csökkent. A forgalom növekedése idén az első nyolc hónapban sem indult meg, a kiskereskedelem stagnál.

A forgalom csökkenése megviselte a piaci szereplőket. Csak idén féltucatnyi neves kiskereskedelmi vállalkozás kényszerült felhagyni tevékenységével. Legutóbb nagy nyilvánosságot kapott az Electro World háztartási elektronikai üzletlánc csődje. Eltűnt a vidéki városokból piacról a patinás Skála üzletlánc is, miután kínai tulajdonosai 100 millió forintot meghaladó adótartozást halmoztak fel. A nyáron jelentették be, hogy bezár az egykoron szebb napokat látott Domus bútorbolt hálózat legnagyobb üzlete, Budapesten, a Róbert Károly körúton. Tavaly év végén pedig kivonult a magyar piacról a korábbi Azúr boltok egy részét átvevő Schlecker drogérialánc.

A vásárlók elmaradása tehát a nagy, akár több évtizede is működő kereskedelmi vállalkozásokat is megviselte, így nem csoda, hogy a kisebb méretű cégek közül is szedett szép számmal áldozatokat. Nem létezik a 100 százalékban magyar termékeket kínáló Koppány bolthálózat, bezárt a Photo Hall műszaki áruházlánc, megfeleződött a két éve indult szociális bolthálózat üzleteinek száma. Felszámolás alá került a Vasedény nevet használó vállalkozás, a VE-Falko Kft. És akkor még nem is beszéltünk a sok névtelen kis- és közepes vállalkozásról, akik ugyancsak kénytelenek voltak lehúzni a rolót. Elég csak végigsétálni egy-egy bevásárlóközpontban, mert szinte alig akad olyan közülük, ahol ne lenne kiadó üzlet.

A kiskereskedelmi piacon tapasztalható drámai átrendeződésnek vannak nyertesei is. Ilyen a három legnagyobb forgalmú hazai lánc a Tesco, a CBA és a Coop, melyek forgalma a válság ellenére még növekedni is tudott. hasonló teljesítményre voltak képesek az úgynevezett kemény diszkont hálózatok, az Aldi és a Lidl is. Ezek a piaci szereplők még arra is képesek voltak, hogy újabb boltokat nyissanak, ezzel is hozzájárulva forgalmuk növeléséhez.

JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

A jövő évi kilátásokat illetően nem túl rózsás a helyzet a kiskereskedők szempontjából. Nem elég, hogy a válság elhúzódása miatt nem várható a kereslet növekedése, de az áfa és a jövedéki adó emelése miatt a vásárlók terhei nőnek, így már a forgalom megőrzési is elismerésre méltó eredmény lehet a szektorban. Ilyen helyzetben a fő kérdés az lehet: ki lesz a következő, aki bedobja a törölközőt?

 

Címkék:
electro world,