MTI • 2011. szeptember 9. 19:04
Jótékonysági célokra adományozott használt ruhákat lopott, illetve szerzett meg csalással Nagy-Britanniában egy igen jól szervezett kelet-európai csoport, amelyet a brit rendőrség többhavi megfigyelés után most számolt fel.
A banda - amelyet két litván vezetett - brit segélyszervezeteknek leadott használtruha-adományokat lopott el rendkívüli mennyiségben, vagy családokhoz becsöngetve kért ilyen adományokat, azzal a hamis állítással, hogy jótékonysági célokra gyűjtik a ruhákat.
A csoport tevékenységének kiterjedtségét mutatja, hogy az eddigi rendőrségi vizsgálat szerint a banda legalább harminc furgonnal járta a brit városokat, és külön raktárt bérelt London közelében az összegyűjtött ruháknak. A rendőrség a rajtaütés során "hegyekben álló" ruhahalmokat talált a raktárban, és összesen négy litvánt vett őrizetbe.
A nyomozók a környéken több lakásban is házkutatást tartottak, és 25 ezer font (csaknem nyolcmillió forint) készpénzt is lefoglaltak.
A nyomozás vezetője a pénteki The Timesnak elmondta, hogy "rendkívül fejlett módszerekkel" dolgozó, valószínűleg az egész országra kiterjedő hálózatról van szó, amely nemzetközi üzleti vállalkozás formájában működött, igen nyereségesen.
A rendőrségi megfigyelés időszakában hetente több száz furgonrakomány érkezett a raktárba, ahol a ruhákat szétválogatták, majd konténerekbe rakták és útnak indították Kelet-Európa felé. Egy-egy konténerben 50 ezer font (több mint 15 millió forint) értékű használt ruha is lehetett.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A brit lap kommentárja szerint a Nagy-Britanniából származó használt ruhák "rendkívül népszerűek Kelet-Európa egyes térségeiben", és különösen a Next és a Marks & Spencer márkák keresettek.
Az adománygyűjtés szabályozásáért felelős brit hatóság beszámolója szerint az elmúlt egy évben megkétszereződött a csalással adományokat gyűjtőkkel kapcsolatos panaszok száma, és félő, hogy a jelenség terjedése elriasztja a családokat a jótékonysági célú adományozástól.