Orosz Márton • 2011. június 7. 04:44
Orbán Viktor miniszterelnök egy hete, a kormány egyéves évfordulója alkalmából tartott, Gazdasági fordulat című konferencián elmondta: nagyon szeretné, ha Magyarországon heti ötnapi munkából meg lehetne élni, de nem lehet. "Amint meg lehet majd élni heti önnapnyi munkából, akkor én is azok közé tartozom majd, akik támogatni fogják a vasárnapi zárva tartást. Addig azonban úgy érzem, erre nincsen lehetőségünk". Úgy tűnik, a kormányfő ezzel a kijelentéssel egy hosszú ideje tartó vitára tett pontot - vagy inkább elcsúsztatta a kérdőjeleket.
Harrach Péter frakcióvezető két KDNP-s párttársával még tavaly decemberben nyújtotta be a Parlamentnek "A munkavállalók szabad vasárnapjának biztosításához szükséges egyes törvények módosításáról" szóló törvényjavaslatot, amelynek célja az volt, hogy a vasárnap ismét valódi általános pihenőnap legyen, és csak azok dolgozzanak e napon, akiknek a munkájára ténylegesen alapvető társadalmi szükséglet van.
A törvénymódosítás lényege az volt, hogy elsősorban a kisboltok tarthatnának nyitva a hét utolsó napján (280 négyzetméterig, a turisztikailag kiemelt helyeken), a nagyobb alapterületű üzletekre viszont vasárnapi bezárás vár, illetve évente csak 12 alkalommal lennének nyitva.
Nem mondtak le róla teljesen
Megértettem a miniszterelnök üzenetét - így reagált Harrach Péter, a Kereszténydemokrata Néppárt frakcióvezetője az MTI-nek kedden a kormányfő azon bejelentésére, hogy amíg nem lehet megélni öt napi munkából, addig nincs lehetőség az üzletek vasárnapi zárva tartására.
A kérdésről a véleményem nem változott, elfogadom a döntést - fogalmazott a kisebbik kormánypárt országgyűlési képviselőcsoportjának vezetője. Harrach Péter hozzátette: bizonyára lesz alkalom a miniszterelnök által jelzett alkalmas időben a szabad vasárnap megvalósítására.
Ésszerű döntésnek tartja a miniszterelnök kijelentését Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára, aki a Pénzcentrum.hu-nak elmondta: úgy látja, hogy a kormányfő a vásárlók érdekeiből indult ki, és ez a legfontosabb.
Vámos György szerint az Európai Unió sem egységes az üzletek vasárnapi nyitva tartásának tekintetében, de az elmúlt időszakban több példa is akadt a szabályok enyhítésére, például Németországban vagy Franciaországban.
A főtitkár úgy véli, a magyar szabályozás változatlanul hagyásának legfontosabb, hogy a hosszabb nyitva tartásnak vásárlásösztönző szerepe van, márpedig ez a kisebb és a nagyobb boltoknak egyaránt érdeke. A piac ugyanis rövid időn belül visszarendeződött volna (a vásárlási szokások szükségszerű átrendeződésével), ezzel pedig a kisboltok sem jártak volna jól.
Fontos szempont továbbá, hogy a lépés leépítéssel is járt volna: 10-15 ezer fő közötti számításokról lehetett hallani, de - mint azt Vámos György elmondta- egyetlen ember is elbocsátása is sok lett volna.
A magyar gazdaság fellendülése esetén visszatér az üzletek vasárnapi bezárásának témája a közéletbe - véli Gillemot Katalin, az Auchan Magyarország szóvivője, aki szerint elsősorban a nem-élelmiszer kereskedelemmel foglalkozó üzletláncokat (például műszaki boltokat, barkácsáruházakat) érintette volna fájdalamasan a döntés. Ezeket a boltokat ugyanis előszeretettel látogatják a vevők a hétvégi napokon, mivel ilyenkor jobban ráérnek válogatni, eladói szaktanácsot kérni.
A szóvivő is úgy látja, nem csak a vásárlók számára kedvező a miniszterelnök bejelentése, hanem a kereskedelemben dolgozók is megnyugodhatnak. Mint azt a Pénzcentrum.hu-nak elmondta, az áruházláncnál sok egyetemista, kismama is dolgozik, akik csak a hétvégi munkát tudják vállalni, így az ő munkahelyeik -egyelőre- biztosan megmaradnak.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
A vevők a lábukkal szavaznak
A magyarok 48 százaléka, 1,9 millió család vásárol vasárnap - derült ki a TNS Hoffmann által végzett országos felmérésből. A májusi kutatásból megtudhatjuk azt is, hogy a vasárnapi vásárlók által elköltött alkalmanként átlag 12.500-15.000 Ft alapján a törvénytervezet által érintett éves forgalom is százmilliárdos nagyságrendű lehet.
Jelentős változásokkal járna mind a lakosság, mind pedig az érintett kereskedelmi vállalkozások szempontjából, ha életbe lépne a kötelező vasárnapi zárva tartást elrendelő jogszabály - mondta Jüttner Ádám, a TNS Hoffmann stratégiai tervezési igazgatója.
Az országos reprezentatív mintán végzett felmérés szerint ugyanis a lakosság 48 százaléka vásárol vasárnap. Budapesten és a megyeszékhelyeken a megkérdezettek fele, de a vidéki városokban és a falvakban élők negyven százaléka is látogatja az üzleteket vasárnap. A életkor szerinti megoszlást nézve a legnagyobb arányban - 65 százalékuk - a 18-35 év közötti korosztály jár vásárolni vasárnap is, de a 36-55 év közöttiek 54 százaléka szintén jár az üzletekbe vasárnap. A vásárlói szokásokra vonatkozóan az is elmondható, hogy általában a család több tagja együtt jár a boltokba, s a vasárnapi vásárlók 45 százaléka több mint egy órát tölt az üzletekben, így a vasárnapi vásárlás tulajdonképpen családi program. Az eredményekből az látszik, hogy a vasárnapi vásárlás stabil és meghatározó eleme a magyar fogyasztói magatartásnak - összegezte Jüttner Ádám.
Átlagosan 12.500-15.000 Ft-ra becsülhető az az összeg, amit a vasárnap vásárlók a hét utolsó napján a boltokban és a bevásárló központok éttermi egységeiben hagynak. Kérdés, hogy ezt az összeget elköltik-e a vásárlók más napokon, ha életbe lép a kötelező vasárnapi zárva tartásról szóló jogszabály.
A vásárlással töltött idő, valamint a vásárlásban részt vevő családtagok száma és az elköltött összeg között határozott korreláció mutatkozik: ha többen együtt mennek vásárolni, az elköltött összeg csaknem duplázódik. Ha az üzletek vasárnap zárva tartanának, a vasárnap is vásárlók zöme szombaton és hétköznap menne az üzletekbe - hétköznap viszont mind a rendelkezésre álló idő, mind vélhetően a vásárlásban résztvevő családtagok száma is kevesebb lenne. A kutatás eredményeiből az valószínűsíthető, hogy az említett hatások miatt a kiskereskedelmi láncok jelentős bevételtől esnének el.
A törvény fogadtatására adott válaszokból kiderült, hogy a vasárnap is vásárlók 59%-a (mintegy 650-850.000 ember) a javaslattal kapcsolatban inkább elutasító. Az egyedül vásárlók" 53%-a, a többedmagukkal vásárlóknak 61%-a, közülük pedig a gyermekeikkel együtt vásárlóknak pedig 67%-a nem ért egyet a boltok vasárnapi zárva tartásáról szóló törvényjavaslattal. A családjukkal vásárlók közül a boltok vasárnapi zárva tartását leginkább az 55 év felettiek ellenzik (71%-uk), míg a javaslattal kapcsolatban leginkább a középkorúak megértők (a 36-55 éves generáció körében 31% a javaslattal egyetértők aránya).