Pénzcentrum • 2010. június 9. 16:58
Az európai állampolgárok közel harmada (29%) dohányzik valamilyen formában - cigaretta, szivar, pipa - míg, majdnem felük (49%) azt állítja, hogy soha nem gyújtott még rá. A maradéknak (22%) sikerült leküzdenie függőségét - derül ki az Eurobarométer legfrissebb felméréséből.
Legnagyobb bagósoknak a dél-európaiakat lehet nevezni: Görögországban a lakosság 40 százaléka cigarettázik, de hasonló méreteket ölt a dohányzás Ciprus zömében törökök lakta északi részében is. Őket követik a bolgárok (39%), majd mi magyarok (38%), valamint a nem EU-tag Törökország (37%).
A skála másik végén a svédek és a finnek állnak, ahol a lakosság kevesebb mint ötöde - rendre 16, illetve 21 százalékuk - dohányzik csak.
Milyen gyakran dohányzunk?
A dohányzók között tízből nyolcan naponta szívnak cigarettát, ezzel szemben sodort cigarettát hétből egy dohányos szív csak napi rendszerességgel, ennél valamivel többen alkalomszerűen.
Sodort cigarettát amúgy a hollandok, belgák és britek szívnak gyakrabban. Ezekben az országokban a gyári cigaretta fogyasztás ugyan alacsonyabb, azonban a sodort dohánnyal nagyjából fel is tornázzák magukat a többi ország szintjére. Bulgáriában és Romániában a legkevésbbé elterjedt a sodort dohány, ahol mindössze tízből egy dohányos készíti el magának a cigarettát.
Egy átlagos dohányos az EU-ban 14,4 szál cigarettát szív el egy nap, sodort, vagy gyártott formában. A legkevesebbet a svédek - napi 10,1 szálat - , a legtöbbet a görögök és a ciprusiak - 21 szálat - szívnak.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Tízből hárman legalább egyszer már megpróbáltak leszokni az elmúlt egy évben, míg közülük minden második már több ízben megpróbálta letenni a cigarettát.
A legtöbben egészségükre hivatkozva próbálnak megszabadulni a káros szokástól, második leggyakrabban emlegetett ok a család, partner illetve barátok unszolása, de majdnem ugyanennyien hivatkoznak a cigaretta árára, mint abbahagyást motiváló tényezőre.
Viszonylag kevesen, mindössze minden harmadik dohányos veszi figyelembe a leszokásnál a környezetében élőket, vagyis azt, hogy dohányzásuk miatt passzívan mások is károsodnak ,de még ennél is kisebb az ereje a leszokásra való ösztönzésben az orvosok véleményének, valamint a különféle szakemberek figyelmeztetésének, a legkevesebbet pedig a cigarettás dobozokon található elriasztó feliratok érnek.