Pénzcentrum • 2009. december 17. 05:55
A hideg téli estéken kedvesünkkel összebújni a képernyő előtt remek érzés, a meghitt pillanatokat a csak a gondolat ronthatja el, mennyit is fizetünk a kábeltévéért. Megnéztük hát hat szolgáltató árait, mennyibe is kerül náluk, ha csak tévécsatornákra szeretnénk előfizetni.
A tévés szolgáltatásokat összehasonlítani nem túl hálás feladat. Egyrészt jelenleg a szolgáltatók három különféle - analóg, digitális és műholdas - formában szolgáltatnak, másrészt annyi különféle akció, program- és szolgáltatáscsomag található a piacon, hogy legalább nyolcdimenziósnak kellene lennie a táblázatnak, amelyikben meg lehet jeleníteni az összes adatot.
Megpróbáltuk ezért az alapvető paraméterekre leszűkíteni a felmérésünket, és megvizsgálni hat szolgáltatónál a tévécsatorna-kínálatot, hátha segítünk vele mindazoknak, akik épp a karácsonyi időszakban szeretnék meglepni magukat vagy szeretteiket a villogó doboz (vagy manapság inkább falikép?) varázsával.
Az utóbbi évek legnagyobb áttörése a kábeltévék piacán a jobb képminőséggel kecsegtető digitális szolgáltatás megjelenése volt. Az új protokoll a képmegállítás és visszajátszás lehetőségét is magában hordozza, amennyiben valaki megrendeli az erre alkalmas médiaboxot is. Ez a UPC-nél például havi 1000 forintos felárat jelent a "mezei" digitális szolgáltatásokhoz képest.
Amint az táblázatunkból is látható, a legkisebb csomagok árai rendkívül széles palettán mozognak, igaz a bennük foglalt csatornák számában is hatalmas az eltérés. A T-Home legalsó szintű csomagjában 990 forintért például alig 5 csatorna található, míg az eggyel nagyobb 28 csatornát tartalmazó (2590 forintos) alapcsomag már inkább közelít a TVNet vagy a UPC által kínált pakkhoz. (Az összehasonlíthatóság kedvéért mindenhol az új előfizetőkre vonatkozó, hűségnyilatkozat aláírását is magában foglaló csomagárakat tüntettük fel, melyek Budapestre érvényesek.)
A már említett legkisebb, Koktél névre hallgató T-Home csomag legnagyobb előnye, hogy választhatunk mellé tematikus csomagokat. Így akiket csak egy speciális fajtája érdekel a csatornának, az 490-1290 forintos áron választhat az alapcsomag mellé híreket, sportot, filmeket, ismeretterjesztő csatornákat vagy gyermek- és rajzfilmeket.
A családi csomagok már egységesebb kínálatot mutatnak elnevezésben és tematikában, igaz a csatornák számában komoly eltérés mutatkozik a UPC 37 és a Fibernet 70 csatornája között.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Bár a digitális kábelszolgáltatás egyre terjed, az analóg kábeltévé - az infrastruktúra hiányában - még mindig sok háztartás számára az egyetlen, illetve az olcsóbb megoldás. A UPC családi csomagja analóg keretek közt 500 forinttal olcsóbb, mint a digitális verzió és 11 csatornával többet tartalmaz. Ugyanakkor, mint az a táblázatokból is látható, több szolgáltató már egyáltalán nem kínál analóg opciót az ügyfeleinek.
A műholdas adások nagy előnye, hogy - elvileg - az ország egész területén elérhetőek, hátrányuk viszont, hogy komoly kültéri szerelést igényelnek és hóviharban, illetve zivatarok esetén nem igazán megbízható a szolgáltatás. A műholdas kínálat jóval szűkebb az országban, mint a kábeltévék esetében, a korábbiakból mindössze két szolgáltató, a T-Home és a UPC kínál ilyen szolgáltatást. Bár a műholdas adások száma alapból nem haladja meg a digitális terjesztésben részt vevő csatornák számát a hasonló csomagok esetén, a műholdakról fogható fta (free-to-air, szabadon fogható) csatornák száma akár a százat is elérheti. Érdemes érdeklődni tehát a felszerelést végző kollégáktól, melyik műholdra is állítják rá a vevőfejet.