Vigyázz hányszor pisilsz a reptéren, gyanússá válhatsz!

Pénzcentrum2009. október 22. 13:02

Az Európai Unió 1,4 milliárd eurót költene olyan technológia kifejlesztésére, mellyel hatékonyan ki lehetne szűrni a deviáns személyeket, illetve a terroristákat. Mi lesz a szabadságjogainkkal?

Az elmúlt években a légitársaságok szinte mindegyike arra törekedett, hogy minél inkább lerövidítse az utasok várakozási idejét, amit a check-in okoz. A jövőben lehet, hogy ismét hosszadalmas procedúra lesz a beszállás.

Az Abnormális viselkedés és fenyegetés észlelése tömegben (ADABTS) névre keresztelt program célja - mint ahogy az a nevéből is kiderül - a gyanús egyének azonosítása, többek között olyan reptéri kamerák üzembe helyezésével, amely a személyek mozgását figyeli, és értesíti a személyzetet, ha különöset észlel. Az idegesnek tűnő, gyakran kávét fogyasztó emberek például szemet szúrhatnak a kameráknak.

Ha élesben alkalmazásra kerülnek ezek a kamerák, érdemes lehet megfontolni azt is, hányszor megyünk a reptéren vécére, ellenkező esetben nagy eséllyel alapos vizsgálatra számíthatunk.

Az ADABTS azonban csak egy a több száz biztonságot célzó projekt közül az EU kutatási körében, melyre mintegy 1,4 milliárd eurót szánnak 2013-ig.

Jelenleg a biztonsági szakemberek figyelik a reptereken található több tucat kamera felvételeit, melyből minél több van, annál nehezebb a valóban gyanús eseteket kiszúrni. Sokkal hatékonyabb lenne tehát, ha maguk a kamerák lennének képesek felismerni az ilyen eseteket, és automatikusan arra a csatornára, képre váltanának, melyre figyelni kell.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Ehhez persze a mérnököknek definiálniuk kell azokat a tényezőket, melyek a kamera számára gyanúsak lehetnek. Ilyen például a túl gyors, vagy hirtelen mozgás, a sikítás, vagy mondjuk az üvegtörés hangja. Persze a fejlesztő cég nem kívánja nyilvánosságra hozni ezeket a kritériumokat, nehogy kijátszhatóak legyenek.

Akadnak persze kissé már ijesztőnek tűnő tervek is: például az olyan radarok használata, mellyel már nagy távolságból is mérni tudnák az egyén szívverését, és így megállapítani, hogy ideges-e, hiszen a terroristák általában borzasztó idegesek. Vagy az olyan hőmérsékletet mérők kamerák használata, amely meg tudja állapítani, hogy az egyén orra hideg-e, ami szintén a zavartság, idegesség jele.

A cél tehát az, hogy úgy tudják ellenőrizni a repülőtereken az utasokat, hogy azok ne is tudjanak róla, ami persze azzal az előnnyel jár, hogy ezzel nem növekszik a várakozási idő.

Címkék: