Pénzcentrum • 2009. szeptember 24. 15:32
A Magyar Nemzeti Bank meghosszabbítja a régi bankjegysor három, utoljára bevont címletének átváltási határidejét. A döntés értelmében a lila ("Ady") ötszázas és a zöld ("Bartók") ezres ez év vége helyett 2019. szeptember 1-jéig, a barna ("Széchenyi") ötezres 2019. július 27-ig lesz átváltható.
A Magyar Nemzeti Bank 1997-ben kezdte meg a jelenleg is használatos modern bankjegysorozat címleteinek kibocsátását, amely az 1947-től forgalomban volt régi bankjegysorozatot váltotta fel. E bankjegysorozat tagjaival 1999-ben fizethettünk utoljára, és a korábbi tervek alapján a régi 500, 1000 és 5000 forintost 2009. december 31-én lehetett volna utoljára átváltani törvényes fizetőeszközre.
A jegybank azonban azt tapasztalta, hogy még az utóbbi időszakban is jelentős mennyiségű bankjegy maradt a lakosságnál ebből a három címletből: a lila ("Ady") ötszázasból 3,1 millió darabot, a zöld ("Bartók") ezresből 3,3 millió darabot, a barna ("Széchenyi") 0,6 millió darabot nem váltottak még át törvényes fizetőeszközre. Az MNB tapasztalata szerint havonta egy-két ezer darab régi bankjegy áramlik vissza címletenként.
A jegybank ezért úgy határozott, hogy meghosszabbítja a bankjegyek átváltási határidejét, amely valamennyi bankjegy esetében a bevonástól számított 20 év lesz. Így a döntés értelmében a lila ("Ady") ötszázas és a zöld ("Bartók") ezres 2019. szeptember 1-jéig, a barna ("Széchenyi") ötezres 2019. július 27-ig lesz beváltható törvényes fizetőeszközre.
A bankjegyek átválthatók a Magyar Nemzeti Bank Budapest, V. ker. Hold utca 7. szám alatti pénztárában, munkanapokon reggel 8 és délután 2 óra között. A bankjegyeket értéklevélben is el lehet juttatni az MNB-hez, a postacím: 1850 Budapest. A jegybank a bankjegyeket névértéken, vagyis levonás nélkül váltja át törvényes fizetőeszközre.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A bankjegyeket egyes hitelintézetek és postahivatalok is átváltják, illetve szolgáltatásuk igénybevétele esetén elfogadják.