Az ország, ahol az adócsalásért halálbüntetés jár

Pénzcentrum2009. augusztus 1. 08:02

Kínában háromszor annyi embert végeznek ki egy évben, mint a világ összes többi részén együttvéve, többek között olyan bűnökért is, mint az adócsalás, de ez csak egy, a 68 féle, halálbüntetéssel járó cselekmény közül.

Kína, a világ legnépesebb országa, azonban egyéb listán is első helyen áll, ugyanis sehol a világon nem alkalmazzák olyan gyakran a halálbüntetést, mint náluk. Az Amnesty International emberjogi szervezet statisztikái szerint Kínában tavaly háromszor annyi embert végeztek ki, mint a világ többi részén összesen. Nem kevesebb, mint 68 bűntettért jár ugyanis halál az ázsiai országban.

Természetesen a pontos számokat a kínai kormány igyekszik titokban tartani, az AI szerint azonban 2008-ban több mint 7000 esetben hoztak halálos ítéletet, amiből 1700-at végre is hajtottak, annak ellenére, hogy tavaly az olimpia miatt az egész világ szeme Kínára hegyeződött.

Ehhez képest a világ többi részén az AI adatai szerint "mindössze" 670 kivégzés történt ezidő alatt, a lista második helyén álló Iránban 346.

A 68 féle, halálos ítéletet maga után vonó bűncselekmény között, a gyilkosságon, rabláson, megerőszakoláson kívül olyanok is szerepelnek, mint a pandák meggyilkolása, a régészeti területek fosztogatása, a benzinlopás, adócsalás, vagy a sikkasztás. Halálbüntetésre számíthat azonban az is, aki hitelkártyacsalást követ el, rossz minőségű élelmiszert forgalmaz, vagy pornográf képeket, videókat gyárt.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Ezeket a súlyos bűntetési tételeket egyébként 1983-ban vezették be Kínában, és a bevezetés utáni hónapban már több mint 1000 embert ítéltek halálra. 2007 óta valamelyest módosultak a szabályok, és a kisebb fajsúlyú eseteknél már inkább pénzbírságot, vagy börtönt ítélnek a bírák.

Hogy idén miként alakulnak a statisztikák, ősszel lehet inkább megállapítani, ugyanis hagyományosan nemzeti ünnepek alkalmával, tömegesen végzik ki az elítélteket, mint például október elsején, a Kínai Népköztársaság kikiáltásának napján.

Címkék: