Pénzcentrum • 2009. július 22. 12:32
Jön a nyaralás, jó lenne megörökíteni az élményeket egy digitális fényképezőgéppel. Igen ám, de egy átlag napon az is legalább öt hirdetésbe fut bele, aki nem is akar gépet venni. A szaküzletekben pedig olyan bőséges a választék, hogy azt sem tudja az ember, hová nyúljon. Adunk néhány ötletet, mik a legfontosabb szempontok vásárlásnál.
Hogy valaki kis kompakt, vagy nagy - esetleg cserélhető objektíves - gépet választ, az ízlés és pénztárca dolga. A megapixelek száma, a minőségi objektív és a gyors feldolgozóképesség olyan tulajdonságok, amelyekre szót sem érdemes pazarolni, annyira triviálisak. Van azonban néhány dolog, ami jó ha van a gépedben, ezt gyűjtötte csokorba a Digital Trends.
Képstabilizáló technológia
A digitális fényképezőgépeket - még a legbonyolultabbakat is - rendkívül egyszerű használni automata üzemmódban. Ennek ellenére mégis sok kezdővel előfordul, hogy a kezük remegése, a túlzott zoom, az alacsony zársebesség, vagy a tárgy gyors mozgása (vagy ezek kombinációi miatt) elkenődik a kép.
Ennek kiküszöbölésére hozták létre a képstabilizáló rendszereket, melyek vagy hardveresek (tehát be vannak építve a lencsébe) vagy szoftveresek (amelyek azonban nem olyan hatékonyak, mint az előbbiek). Esti képek készítéséhez elég lehet persze egy állvány is.
Arcfelismerés
A kompakt gépek nagy hátránya, hogy nem lehet kézzel állítani a fókuszt, így sokszor nem a pózoló alany lesz éles a képen, hanem a mögötte látható vár, hajó vagy támadni készülő oroszlán. Az arcfelismerő rendszerek az arc jellegzetességei alapján (szem, orr, fül) fedezik fel, mire kell fókuszálni és ehhez állítják a fókuszt illetve a vakut. Amennyiben lehetőség van rá, igyekszik úgy fókuszálni, hogy a háttér is éles legyen. A még profibb gépek egyszerre akár 8-10 arcot is felismernek és ezek között is képesek megtalálni az optimális beállításokat.
Jó zoom, vagy cserélhető objektív
Nagyjából ez az a pont, ahol az olcsó gépek elválnak a drágábbaktól - cserélhető-e az objektívük vagy sem? A nagy gépek tulajdonosainak fitymáló megjegyzései ellenére egy jó zoommal rendelkező géppel is lehet amatőr szinten nagyon jó képeket csinálni, ráadásul így sokkal kisebb táskát kell magunkkal cipelnünk.
A legalapszintűbb kamerák is rendelkeznek általában 3-szoros optikai zoommal, de érdemes olyat keresni, amely legalább 10-szeres nagyítást kínál. (Ezzel már távolról is tudunk elfogadható minőségű portrét csinálni.) Fontos kihangsúlyozni az optikai zoom kifejezést, a digitális ugyanis csak egyszerűen belenagyít az elkészült képbe, épp úgy, ahogy otthon mi a képnézegető programmal tennénk. Vagyis hiába zoomolunk rá egészen a tárgyra, az eredmény szemcsés és pixeles lesz.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
HD-videófelvétel
Ha egy kép többet mondd ezer szónál, egy félperces videó a gyerek első lépéseiről többet ér ezer digitális képnél. Aki viszont már próbálta felismerni a barátait, rokonait egy 320*240-es, pixeles videón, tudja majd értékelni a HD-minőségben készült felvételeket. Márpedig amióta a gépek és az egyre nagyobb memóriakártyák ára szabadesésben zuhan, egyáltalán nem elérhetetlen egy gép, ami tud valódi 1080 pixeles HD felvételt készíteni.
És a többi...
Az akkumulátorok hosszú élete nagyon jól jöhet kirándulásoknál, városnézésnél, igaz az élettartamon mi is sokat segíthetünk, ha nem tartjuk feleslegesen bekapcsolva a gépet, illetve a hátoldalon az LCD-kijelzőt. Sok munkát megspórolhatnak a fényképezőgépbe épített képszerkesztő funkciók is, mint például a vörösszem-eltüntető. A "sok képből kiválasztjuk a megfelelőt"-rendszer pedig a legtökéletesebb kép megtalálásában segít rettentő sokat - az újabb gépek ezt már úgy is meg tudják csinálni, hogy közben folyamatosan változó beállításokat alkalmaznak.