Pénzcentrum • 2009. július 7. 11:02
2001 óta először csúszott le a tízes listáról a szigetország fővárosa, amely tavaly még a 3. helyen végzett a legdrágább városok rangsorában, idén azonban már csak a 16. helyen végzett. Az élen idén Tokió áll.
Idén leszorította a trónról Moszkvát Tokió a külföldiek számára legdrágábbnak titulát városok listáján, második helyen pedig Oszaka végzett, köszönhetően a jen dollárral szembeni erősödésének - derül ki a Mercer felméréséből. Az orosz főváros, amely 2006 óta vezette a rangsort, idén a harmadik helyre csúszott.
A megélhetési költségek alapján felállított rangsorban idén azért történtek nagyobb átrendeződések, mert rengeteg valuta - így az euro és a brit font is - leértékelődött a dollárral szemben.
London idén Venezuela fővárosa, Caracas mögött végzett, amely a 89. helyről lépett a tizenötödikre, New York a 22.-ről a nyolcadik helyig kúszott előre. Ezzel egy egyedüli amerikai város a tízes listán.
Oslo a 14. helyett a 4. helyen végzett idén, míg Glasgow és Birmingham több mint 60 helyett visszalépve, a 129., illetve a 125. helyre került.
A top10-es listán egyébként öt ázsiai város található, Peking például a tizenegy helyet lépett előre, így a kilencedig legdrágább városnak számít idén, egyel megelőzve Szingapúrt.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A közel-keleten található városok szintén előrébb kerültek a ranglistán, mivel az emirátusok pénze dollárhoz kötött. Dubai 20 helyet lépett előre, Abu Dhabi a 65.-ről a 26. helyen végzett, Tel Aviv pedig a 14.-en.
Tizes listát kiegészítve: Genf a negyedik, Zürich a hatodik, Koppenhága a hetedik, Hongkong pedig az ötödik.
A 143 várost összehasonlító éves listán egyébként New York megélhetési költségeit tekintik benchmarknak, és több mint 200 áru- és szolgáltatás árát hasonlítják össze.