Ne akadj fenn a vámon, ha utazni mész!

Pénzcentrum2009. május 22. 11:32

Igazán kellemetlen lehet, ha a nyaralásból hazatérve a határon elkobozzák az embertől a rokonoknak vásárolt ajándék italokat, füstölt sonkákat, mert nem vette figyelembe, mennyi is az az "egy kis kóstoló". A nagyobb értékű kint vásárolt holmiknál is érdemes figyelembe venni, mennyibe is kerül az utánku fizetendő vám.

Az aktuális vámszabályok szempontjából különbséget kell tenni aszerint, hogy az Európai Unión belüli, vagy EU-n kívüli helyre utazunk, mert más szabályok érvényesek a Közösségen belül, mint azon kívül.

Közösségen belüli utazáskor a magáncélból szállított termékekre nincs korlátozás, azonban a jövedéki termékek esetében nem lehet nálunk több a kereskedelmi mennyiségnél. Ennek felső határa cigarettából 800 szál, szivarból 200darab, szivarkából 400 darab, fogyasztási dohányból 1000 gramm, sörből 110 liter, köztes alkoholtermékből (például likőrökből) 20 liter, tömény szeszesitalokból 10 liter, borból pedig 90 liter. Románia és Bulgária felől azonban behozatali korlát van érvényben a cigarettára vonatkozóan, tehát ezen országokból ebből a termékből csak 200 szál hozható be.

Európai Unión kívülről vám- és adómentesen légi forgalomban 200 darab cigaretta, vagy 100 darab szivarka, vagy 50 darab szivar, vagy 250 gramm fogyasztási dohány hozható be, míg közúton, vasúton, vagy hajón 40 darab cigaretta, vagy 20 darab szivarka, vagy 10 darab szivar, vagy 50 gramm fogyasztási dohány. Ezen kívül tömény szeszesitalokból 1 liter, borból 4 liter, sörből 16 liter hozható be.

Egyéb árukra vonatkozóan légi forgalomban 430 euró, közúton, vasúton és hajón 300 euró a vámmentes értékhatár.

Ha az utazás alkalmával háziállatot is viszünk magunkkal, akkor azt az Európai Unión belül csak állatútlevéllel (pet passporttal) tehetjük meg, amelyet a lakóhely szerint illetékes állatorvos ad ki. Európai Unión kívüli országok esetében eltérőek a szabályok, azonban állatorvosi igazolásra ekkor is szükség van.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

A folyamatos gyógyszeres kezelésben részesülők külföldre csak a kezelőorvos által előírt mennyiségű gyógyszert vihetik ki magukkal. Kivételek ez alól a nyugtató, élénkítő vagy hallucinogén medicinák, mert ezek kiviteléhez külön engedélyek szükségesek.

Könnyen romlandó termékek - például nyers hús, hentesáru, hústartalmú élelmiszerek, vagy tej - behozatala az Európai Unión kívüli országokból alapvetően tilos. Májustól azonban megváltoztak az élelmiszerekre vonatkozó szabályok Horvátországba kiutazás, illetve Horvátországból beutazás esetén. Ennek megfelelően mindkét ország irányába személyenként 10 kilogramm mennyiségig vihető hús, tej, valamint az ezekből készült termékek. Egyéb országok vonatkozásában azonban célszerű az adott ország diplomáciai képviseleténél érdeklődni a kellemetlen meglepetések elkerülése érdekében.

Amennyiben az utas 10 000 euró, vagy azt meghaladó összegű készpénzzel, vagy ennek megfelelő készpénz-helyettesítő eszközzel rendelkezik, úgy erről a Közösségbe történő belépéskor, vagy az Európai Unióból kilépéskor a vámhatóságnak írásban nyilatkozni kell.

Címkék: