Pénzcentrum • 2009. március 5. 05:55
A számítógéppel és internetkapcsolattal rendelkező háztartások száma évek óta emelkedik hazánkban, bár nemzetközi összehasonlításban még mindig nagy a lemaradásunk az elterjedtségét tekintve. Különösen alacsonynak mondható a mobil szélessávval rendelkező háztartások aránya, bár az NHH legfrissebb adatai szerint a felzárkózás dinamikus. A mobilinternet számtalan előnye mellett akad azonban számost hátránya is, főleg most, hogy a szolgáltatók csendben megszűntetik a teljes korlátlanságot biztosító csomagjaikat.
Január végén a három magyarországi mobilszolgáltatónak 508 ezer mobilinternet-előfizetője volt és az elmúlt három hónapban 424 ezer SIM-kártyán zajlott adatforgalom - derül ki a Nemzeti Hírközlési Hatóság (NHH) által első ízben közzétett mobilinternet-gyorsjelentésből.
A gyorsjelentés szerint december végén, amikor a Pannon, a T-Mobile és a Vodafone összesen 12 millió 224 ezer előfizetővel rendelkezett, a mobilinternetre is előfizetők száma 494 ezer volt. 2008 végén az ADSL-, a kábelmodemes és a mobilinternet-előfizetések száma együttesen meghaladta a 2 milliót Magyarországon.
A három mobilszolgáltató együttműködésén alapuló és a mindhármuk szolgáltatását vizsgáló tanúsító szervezet, a MATRIX Kft. közreműködésével létrejött gyorsjelentés szerint januárban a felhasználók a decemberi 651 ezer GByte után közel 761 ezer GByte adatot forgalmaztak, miközben az egy előfizetőre jutó átlagos forgalom is nőtt. A decemberi 1,54 GByte után januárban egy előfizető már átlagosan 1,79 GByte adatot töltött le, vagy fel.
A forgalmazásban résztvevő előfizetések alapján a T-Mobile piaci részesedése január végén 52,31 százalékos, a Pannoné 25,12 százalékos, a Vodafoné 22,57 százalékos volt.
A Vodafoneosok neteznek a legtöbbet!
A forgalmazásban résztvevő előfizetések alapján számított egy előfizetőre jutó forgalom januárban a Vodafone-nál 3 GByte, a Pannonnál 1,71 GByte, a T-Mobile-nál pedig 1,32 GByte volt.
Az adatforgalom alapján a T-Mobile piaci része 38,4 százalékos, a Vodafoné 37,72 százalékos, a Pannoné 23,88 százalékos volt. Ennek megfelelően januárban a legnagyobb adatot a T-Mobile ügyfelei (292 ezer GByte) forgalmazták, míg a Vodafone ügyfeleinek teljes forgalma 287 ezer GByte, a Pannon ügyfeleinek a forgalma pedig 182 ezer GByte volt.
Mit jelent a bárhol?
A hazai szolgáltatók hálózati lefedettsége szerencsére folyamatosan bővül, bár bőven akadnak még olyan települések, ahol egyáltalán nem használható mobil-szélessáv.
A Pannon honlapján található adatok szerint már 365 településen érhető el 3G, vagy HSDPA (ez a szám tavaly augusztusban még 341 volt), ami letöltésnél névlegesen 7,2 Mbps-re, feltöltésnél 1,44 Mbps-re képes - igaz leginkább Budapesten.
A T-Mobile és a Vodafone honlapján, valamint az NHH oldalán megtalálható lefedettségi térképek alapján utóbbi két szolgáltatónál is bővült a szélessávú internettel lefedett települések száma.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Történtek azonban olyan változások is az elmúlt hónapokban, melyek kevesebb örömre adnak okot. Szinte már sehol nem érhető el ugyanis a legelőször 2002-ben, a Vodafone által bevezetett forgalmi korlát nélküli mobilnet, ahol nincs adatmennyiségi megkötés, kivéve az állománycserélő alkalmazások használata esetén.
Ezen korlátlan ajánlatok eltűnésére az lehet a magyarázat, hogy a nagy forgalmat generáló szolgáltatások egyre népszerűbbek a felhasználók körében, amely azonban erősen túlterheli a hálózatot, melynek bővítése igen költséges és lassú folyamat, így nem sok választásuk marad a szolgáltatóknak, mint a forgalmi korlátozás.
A Vodafone az egyedüli szolgáltató, ahol "normál felhasználás" mellett elérhető a korlátlan internet, azonban a cég fenntartja magának a jogot, hogy a hálózat védelme érdekében az adatforgalmat saját belátása szerint időszakosan vagy állandóan lassítsa, amennyiben a felhasználó az adott hónapban eléri az 5 gigabájtos limitet.
Márciustól a T-Mobile is változtatott szerződési feltételein. Az előfizetők száma, és az általuk generált adatforgalom tekintetében is piacvezető szolgáltató tavaly november végén vezetett be meglévő 5 GB-os, vagy nagyobb mobilinternet csomagjai mellé egy opciót, mely feloldotta az adott csomag adatforgalmi korlátját. Ezt a terméket február 28-ig lehetett igényelni, méghozzá olyan akció keretében, amely egy éves hűségnyilatkozat esetén az opciós havi díjat is elengedte.
Ezen túlmenően a március 1-től hatályos új szerződési feltételek szerint a "Túlzott mértékű használat esetén a Szolgáltató jogosult 14 napra az Előfizető letöltési sebességét lassítani." Ez akkor következik be, ha az előfizető adatforgalma hét egymást követő naptári nap alatt meghaladja a 20 GB-ot.
Hasonló álláspontot képvisel a Pannon is, ahol február elejéig lehetett előfizetni korlátlan mobilinternet-csomagra, havi 5990 forintért, amely akció azonban mostanra szintén megszűnt.
A nem akciós, állandó ajánlatokban nem történ nagy változás a tavaly augusztusi körképünk óta, egyedül a Pannonnál szűnt meg a 100 MB-os csomag önálló előfizetésként való értékesítése, továbbá a Vodafone-nál a 200 MB-os csomag helyett 100 MB-osat forgalmaznak már.