Kolduslistán a magyar vidék: meddig süllyedhetünk még?

Pénzcentrum2009. február 27. 13:00

Magyarország három régiója is az Európai Unió 20 legszegényebbje közé került, ezzel még Szlovákia és Csehország legelmaradottabbnak számító térségeinél is rosszabb eredményt értünk el az Eurostat legfrissebb felmérése szerint . 


Szomorú, de igaz: a hét magyar régió közül hatban a GDP az uniós átlag 75 százaléka alatt van. A legjobban a közép-magyarországi régió teljesít, ahol az uniós átlag-GDP 105,5 százaléka jutott egy főre 2006-ban. (Összehasonlításképpen Prága környéke 162,3, Pozsony környéke 148,7 százalékon áll.)

3 magyar régió található Európa legszegényebbjei között: Észak-Magyarország 40,7, az Észak-Alföld 40,1 és a Dél-Alföld 42,1 százalékon áll az Eurostat listáján.


A 20 legszegényebb a 2007-ben csatlakozott Bulgária, Románia, illetve a 2004-ben belépő Lengyelország és Magyarország régiói közül kerül ki, ahol az egy főre jutó GDP az uniós átlag 25-42 százaléka között szóródik. Románia északkeleti (2900 euró/fő) és Bulgária északnyugati régiója (2006 euró/fő) osztozik az utolsó helyen, mindketten az uniós átlag 25 százalékának megfelelő egy főre jutó GDP-vel.

Európa napos oldala

Az uniós átlag több mint háromszorosának (336 százalékának) megfelelő 89 300 eurós egy főre jutó GDP-vel belső London után Luxembourg (267 százalék) következik, majd Brüsszel (233 százalék) és Hamburg (200 százalék) vezetik a sort - írja a jelentés.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

Az ötödik leggazdagabbként rangsorolt holland Groningen tartomány lakói felháborodásuknak adtak hangot a felmérés kapcsán, ugyanis saját kilátásaikat az uniós támogatási pénzekre meglehetősen rontja, hogy az Eurostat módszertana az egy főre jutó GDP számolásánál az ingázókat is figyelembe veszi. Az eredmények így -legalábbis szerintük- nem tükrözik a valóban helyi lakosság teljesítményét.


Az Európai Unió közvéleménykutató intézete a felmérést a 2006-os adatokra alapozta. A regionális GDP-adatoknál ugyanis az az általános, hogy mindig jelentős csúszással kerülnek feldolgozásra.

Címkék: