Szeretsz hazardírozni? Nem hiába, a véredben van!

Pénzcentrum2009. február 13. 15:00

A felfedezésre, miszerint kockázatvállalási hajlandóságunk a génjeinkbe van programozva, ezúttal nem brit, hanem amerikai tudósok jöttek rá. Ezentúl már nyálminta alapján kiszűrhető lesz, kire nem érdemes mások pénzét bízni?

A Chicagóban található Northwestern University professzora, Joan Chia 65 fiatal férfi és nő részvételével végezte el kísérletét, melynek során egy számítógépes befektetési játékot játszatott velük. A játék során választhattak, hogy kisebb kockázat mellett alacsonyabb hozamot, vagy nagy rizikót vállalva nagyobb hozamot, vagy épp bukást vállalnak be.

Mindezt megelőzően nyálmintát is vett a kisérleti alanyoktól, hogy DNS vizsgálatot végezhessen. A kutatás alapján arra a következtetésre jutott, hogy a szerotonin - ami egy neurontranszmitter - valamint a dopamin közvetlenül befolyásolják az egyének kockázattal kapcsolatos attitűdjét.

A szerotoninnak fontos szerepe van a hangulat szabályozásában is, impulzívabb viselkedést idéz elő, míg a dopamin szintén hangulatjavító, mozgáskoordinációért felelős vegyület. Mindkettő szintje 25-28 százalékban befolyásolta az egyének döntését, kockázatvállalási hajlandóságát.

A felfedezés jelentősége a mostani pénzügyi válság különösen nagy, hiszen a válság kirobbanásához épp a kockázatok téves felmérése vezetett, mind hitelezői, mind befektetői oldalon.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

A kutató persze hozzátette, hogy a génjeink mindössze viselkedésünk harmadáért felelnek, a többit a környezetünk határozza meg, no meg persze a korábbi tapasztalataink, kulturális beágyazottságunk, és még számos tényező.

Címkék: